Moim zdaniem. Etapy biznesu MLM

przez Piotr Zarzycki

Bezwzględnie jednym z największych problemów z jakimi spotykają się ludzie działający w biznesie MLM jest fakt, iż chyba w każdym wypadku, prędzej czy później dochodzi do sytuacji, kiedy po okresie wzrostu biznesu zatrzymujemy się w miejscu i nie ma sposobu na to, żeby z tego miejsca ruszyć dalej.

Wszelkie wysiłki zmierzające do wyjścia z tego stanu, przeczytanie kolejnych książek, odbycie kolejnych szkoleń – niczego nie zmienia. Trwamy jak przyspawani do swojego poziomu.

Jeśli taki stan trwa zbyt długo, a nie osiągnęliśmy satysfakcjonującego wyniku finansowego, wówczas następuje spadek motywacji, a co za tym idzie również spadek zaangażowania. Wszystkie wysiłki wydają się być zbędne, bo i tak nie przynoszą żadnego efektu. Czy na pewno tak musi być?

Nie musi, ale w MLM to niemal reguła. Czy tę sytuację można ominąć? Można, ale wiedz, że to bardzo trudne i prawdopodobieństwo, że sam to zrobisz jest niewielkie. Jestem przekonany, że w systemie MLM istnieją trzy poziomy wiedzy i umiejętności:

Poziom 1 (Wprowadzanie do sieci) – umiejętność wprowadzania ludzi do swojej grupy. Tutaj potrzebne są głównie umiejętności sprzedażowe. I wcale nie chodzi o sprzedaż, którą znamy z codziennego życia – my posiadamy produkt, a klient pieniądze. Sprzedaż jest szeroko rozumianym terminem, bo czym innym jest rozmowa na temat biznesu jak nie sprzedażą? Tę umiejętność posiada największa grupa ludzi związanych z MLM. Nie jest ważne, czy jest to sprzedaż jednorazowa (jednorazowy zakup produktu przez klienta), czy mająca charakter powtarzalny. Chodzi nam o umiejętność. Niestety, bardzo wiele osób nie potrafi wprowadzać ludzi do sieci. Zbyt wielu.

Poziom 2 (Kreowanie Lidera) – w różnych firmach MLM takie osoby posiadają różne tytułu: manager, dyrektor itd. To umiejętność współpracy ze swoimi ludźmi w wyniku której doprowadzamy naszego współpracownika do całkowitej samodzielności w zakresie budowania biznesu. W tym momencie Twojego biznesu zaczynają się wysokie dochody. Na drugim poziomie jest już tylko kilka procent osób z tych, które Poziom 1 mają za sobą.

Poziom 3 (Kreowanie Top Lidera) – umiejętność kreowania Top Liderów (osób z najwyższych poziomów) czyli osób, które potrafią kreować samodzielnych Liderów. Przykłady osób na tym poziomie można mnożyć. Jest ich już naprawdę sporo w Polsce. Jeżdżą luksusowymi samochodami, mieszkają w pięknych domach, podróżują po całym świecie, są bezpieczni finansowo, mają wielu przyjaciół i sporo wolnego czasu dla siebie oraz swojej rodziny. A czyż nie o to właśnie chodzi nam wszystkim?

Żeby płynnie przechodzić z poziomu na kolejny poziom, potrzebna jest spora dawka wiedzy i jeszcze większa dawka umiejętności. Nie nabędziesz ich czytając jedynie książki motywacyjne i słuchając webinarów. Nie nabierzesz ich na szkoleniach, które nie są praktycznymi warsztatami. Ucz się bezpośrednio u tych, którzy wykreowali samodzielnych Liderów, a nawet Top Liderów.

Jako osoba, która przeszła wszystkie trzy poziomy wiem, że problem, który tu przedstawiłem jest naprawdę poważny. Dalego również napisałem cztery książki o MLM i stałem się niezależnym trenerem biznesu MLM.

Mogą Cię również zainteresować