Możesz zmienić czyjeś życie. Teraz!

przez Magdalena Moll-Musiał
1380 odsłony

Gdyby nie Agnieszka, Maciej Maciejewski nie byłby dziś redaktorem naczelnym „Network Magazynu”. Nie byłby tym, kim jest: szczęśliwym, realizującym się człowiekiem. Teraz Ty, Czytelniku, możesz zmienić czyjeś życie!

Paweł Małaszyński podczas sesji zdjęciowej Akademii Przyszłości
Paweł Małaszyński podczas sesji zdjęciowej Akademii Przyszłości

Jeśli pozostaniesz obojętny, jedno dziecko straci swoją szansę. Nie przejdzie do następnej klasy, bo nie uwierzy, że warto się starać. Nie odrobi lekcji, bo i tak dostanie jedynkę. Bez Ciebie za 10 lat nie przyjdzie mu do głowy, że może zrobić w życiu coś lepszego niż pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Ale tak się nie stanie, prawda?

– Witam, panie Macieju. Dzwonię ze Stowarzyszenia Wiosna. Pragnę pana zaprosić do udziału w naszej kampanii społecznej na rzecz AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Mam do pana kontakt od Piotra Wajszczaka, autora poczytnego bloga o marketingu sieciowym…

– Witam, pani Magdo. Czytałem o waszym projekcie. Mam tylko dwa pytania. Jak duży macie zasięg i kto jeszcze bierze udział w kampanii?

– Panie Macieju, AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI działa w 19 miastach Polski, w tym roku chcemy pomóc 1200 dzieciom. A do kampanii przyłączyły się na razie gwiazdy, jak Szymon Majewski, Jankes z Radia Eska, Michał Figurski, Tomasz Majewski, kulomiot, Daria Widawska…

Taki był mój pierwszy kontakt z Maciejem Maciejewskim, redaktorem naczelnym „Network Magazynu”. Opowiedziałam redaktorowi, w jaki sposób działamy. Jak podpisujemy umowy partnerskie ze szkołami, aby pedagodzy zgłaszali do nas dzieci, które nie radzą sobie w szkole, bo nie wierzą w siebie. Jak rekrutujemy liderów i wolontariuszy, którzy będą spotykać się ze swoimi podopiecznymi przez cały rok szkolny, raz tygodniu, systematycznie. Jak szkolimy wolontariuszy, aby efektywnie pracowali z dzieciakami, by wiedzieli, jak uczyć dzieci matmy czy angielskiego i jak podejść do dzieci, by obudzić w nich wiarę w siebie, dać im oparcie i sprawić, by czuły, że dadzą sobie radę. Opowiedziałam, jak odbywa się poszukiwanie Darczyńców, którzy kupują Indeksy Przyszłości dla dzieci, czyli fundują konkretnemu dziecku udział w programie. Jak potem Darczyńcy śledzą postępy dziecka, będąc w kontakcie z wolontariuszem. Jak wygląda taki indeks przyszłości, w którym na każdym spotkaniu wolontariusz notuje sukcesy podopiecznego – że dostał czwórkę, że zaczął się zgłaszać na lekcjach… Opowiedziałam, że dzieci mają dodatkowe atrakcje w swoich miastach – wyjścia na mądry film do kina, na basen, do parku doświadczeń, mają Mikołajki i Bal karnawałowy, a na Dzień Dziecka idą do dużych firm, by zasiąść na fotelu prezesa i poczuć, że może to być ich miejsce w przyszłości…

– Wchodzę w to – powiedział pan Maciej. – Bardzo mi się ten projekt podoba. Nawet… oddam wam okładkę magazynu!

Jeszcze tego samego dnia (a był to czwartek) postanowiliśmy, że redaktor założy na siebie koszulkę AKADEMII PRZYSZŁOŚCI z imieniem osoby, która zmieniła jego życie i… że w sobotę o 9 rano pojawi się w studiu filmowym w Warszawie. Weźmie tam udział w sesji zdjęciowej, tuż przed Pawłem Małaszyńskim. Tak też się stało. Gdy Maciej opuszczał studio, zadzwoniłam podziękować mu, że specjalnie dla nas w dzień wolny od pracy bezinteresownie pokonał 300 kilometrów i poświecił swój czas.

– To ja dziękuję – odpowiedział pan Maciej. Wzruszyłam się.

Maciej Maciejewski podczas sesji zdjęciowej Akademii Przyszłości
Maciej Maciejewski podczas sesji zdjęciowej Akademii Przyszłości

Ludzie są bardzo dobrzy i mają ogromną wolę pomagać – pomyślałam. AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI jest systemem pomocy, w który włączyć może się praktyczne każdy. Młodzi mogą pomagać jako wolontariusze, nie tylko zdobywając cenne doświadczenie, lecz również stając się dla kogoś bohaterem. Pracujący mogą wesprzeć projekt wybraną kwotą, albo wpłacając 500 PLN, kupić Indeks Przyszłości konkretnemu dziecku. Można też przekazać na rzecz projektu 1% podatku.

Pan Maciej podzielił się z nami piękną historią o Agnieszce – kobiecie, która odmieniła jego życie. Dzięki Agnieszce, Maciej skończył studia i jest dzisiaj przedsiębiorcą i redaktorem. Jak to się stało? Dowiesz się, drogi Czytelniku, z wywiadu z panem Maciejem, w następnym numerze kwartalnika „Network Magazyn”.

Gotowy plakat
Gotowy plakat

Okazuje się, że prawdopodobnie każdy człowiek, którego dziś podziwiamy i uznajemy za mistrza, ma w swojej pamięci spotkanie z osobą, której zawdzięcza swój rozwój i sukces.

Tomasz Majewski, którego cały świat zna jako Mistrza Olimpijskiego z Pekinu i 9-krotnego Mistrza Polski w pchnięciu kulą, swój sukces zawdzięcza kuzynowi Zbyszkowi. Zbyszek jest trenerem lekkiej atletyki i to właśnie on dostrzegł w dorastającym Tomku znakomity potencjał. Podczas wakacji, kiedy Tomek miał 15 lat, rzekł do niego: „Taki materiał jak ty nie może się zmarnować”. Wcześniej Tomek nie rozważał kariery sportowej. Zbyszek zainspirował go, wskazał nowe możliwości i towarzyszył mu na wymagającej drodze do mistrzostwa.

Szymon Majewski, znany showman i prezenter telewizyjny, przyznaje, że nie byłby dzisiejszym Szymonem, gdyby nie wpływ niejakiego Szwejka. „Poznałem Szwejka w 1981 roku, kiedy miałem straszne problemy z matematyką i z przystosowaniem się do nowej szkoły” – wspomina Szymon. Szwejk był studentem Politechniki, który udzielał korepetycji. Wezwała go mama Szymona. Szwejk, czyli Marek Gajdziński, przychodził i przychodził, widział, że Szymon jest trochę zagubiony. Zaproponował mu dołączenie do swojej drużyny harcerskiej, Szesnastki Warszawskiej. Tak rozpoczęła się najwspanialsza przygoda w życiu Szymona! Te lata zadecydowały o tym, kim teraz jest. Ciągle zaskakuje żonę tym, co potrafi zrobić, a pełno rzeczy umie po prostu z harcerstwa. Pierwsze występy Szymona miały miejsce przy harcerskich ogniskach, razem z zastępem tworzył scenki i skecze. Potem zaczął myśleć o swoich programach.

Jankes, DJ Radia Eska, zawdzięcza swoją radiową przygodę Heavy’emu. Jankes zawsze miał zajawkę na radio. To właśnie Heavy pozwolił mu przychodzić do rozgłośni, pomagać. – Pracowałem tam chyba dwa lata za darmo – wspomina Jankes. – Byłem człowiekiem od wszystkiego: robiłem kawę, nagrywałem ludzi, robiłem za reportera. A gdy po dwóch latach pojawiły się pieniądze za moją pracę, po prostu zwariowałem z zachwytu! Heavy wdrażał go do roli radiowca, udzielał wskazówek, co i jak robić, jak zachowywać się na antenie. Nastąpił też i trudny moment, że Heavy musiał zwolnić z radia wielu ludzi, nawet starych wyjadaczy. – Na antenie zostały dwie osoby, w tym ja. Byłem tym zupełnie zaskoczony, poszedłem więc do niego i zapytałem, dlaczego właśnie mnie zostawił. Odpowiedział: „Stary, widzę w tobie niesamowity potencjał. Wszystko przed tobą! Oni już coś osiągnęli, czas na ciebie!” – odpowiedział mi. Dzięki tym słowom i danej mi wtedy szansie już 15 lat bawię się w radio. I jest to naprawdę najpiękniejsza przygoda mojego życia!”

Daria Widawska swoje aktorstwo zawdzięcza Fiole, aktorce teatralnej, na którą z podziwem patrzyła podczas swoich wagarów. Fioła bezinteresownie pomagała Darii przygotować się do egzaminu na PWST. – Pamiętam, że pojechałam na działkę do jej szwagierki i siedziałyśmy tam w ogrodzie – wspomina Daria. – To było cudowne, jabłka spadały nam na głowy, a myśmy po prostu uczyły się, pracowały nad tekstami, które miałam przygotować do szkoły teatralnej.

Michał Figurski swoją osobowość i podejście do życia zawdzięcza Zbyszkowi, który był jego „kumplem i tatą”. – Zbyszek zawsze kibicował wszystkim moim inicjatywom. Jak zacząłem interesować się muzyką, przyniósł mi całą płytotekę rockową i jazzową, którą dysponował. Opowiadał mi, kim był Luis Amstrong kim był Elvis Presley i Beatlesi. Facet tak był przesączony rock’n’rollem, którego gdzieś mi cały czas starał się przekazać, że nie mam wątpliwości, że to on jest osobą, która mnie w życiu tak zainspirowała i na pewne tory mnie wtłoczyła. Kiedy zobaczył, że zaczynam jeszcze poważniej interesować się muzyką, że gdzieś przejawiam jakieś mikrotalenty, kupił mi pierwszą gitarę klasyczną. Potem kupił mi pierwszą gitarę elektryczną. Nigdy w życiu nie doświadczyłem z jego strony niechęci wobec moich najbardziej wariackich pomysłów. I teraz staram się to samo robić z moją córką: jeśli widzę, że ona idzie gdzieś w swoją własną stronę, to zawsze jestem tam, żeby otworzyć jej drzwi. Tak postrzegam swoje ojcostwo – bo taki dostałem przykład.

Akademia Przyszłości
Akademia Przyszłości

W AKADEMII PRZYSZŁOŚCI robimy wszystko, by Wolontariusz i Darczyńca odegrali role osób zmieniających koleje losu dzieci. Zadaniem AKADEMII jest zmieniać mentalność poprzez działanie. Dlaczego? Gdyż okazuje się, że aby skutecznie pomóc sobie i innym, trzeba mieć nie tylko narzędzia, ale też odpowiedni sposób myślenia.

Mentalność staje się główną linią podziału między bogatymi a biednymi, między przegranymi a zwycięzcami. Dostosowanie mentalności do wymogów rzeczywistości okazuje się głównym warunkiem sukcesu we współczesnym świecie.

Jako Czytelnik „Network Magazynu” zapewne doskonale znasz rolę mentalności w drodze do sukcesu. Działasz w systemach, w których Twój wynik zależy od wkładu pracy i pozytywnego nastawienia, od motywacji. Wierzymy więc, że jesteś z nami i dasz szansę wybranemu dziecku z AKADEMII. Maciej Maciejewski, Szymon Majewski, Daria Widawska, Tomek Majewski, Michał Figurski czy Jankes wiedzą, komu dziękować za to, kim są. Czy chcesz, aby i Tobie ktoś mógł podziękować? Twoja decyzja sprawi, że to właśnie Ty odmienisz życie konkretnego dziecka. Że o Tobie ktoś kiedyś powie: „Zmieniłeś moje życie”. Na lepsze.

Odwiedź stronę www.akademiaprzyszlosci.org.pl i Kup INDEKS. A jeśli masz pomysł na współpracę z nami, zapraszamy do kontaktu.

Magdalena Moll-Musiał

Manager ds. Partnerów Kluczowych

Tel.: +48 783 430 178

Stowarzyszenie WIOSNA

ul. Starowiślna 21/3, Kraków 31-038

www.wiosna.org.pl

W zeszłym roku 58 000 dzieci nie zdało do następnej klasy. Aby coś z tym zrobić, zwykła pomoc nie wystarczy. Wejdź na www.akademiaprzyszlosci.org.pl i ufunduj INDEKS PRZYSZŁOŚCI dla konkretnego dziecka – dzięki Tobie raz w tygodniu będzie się ono spotykać z wolontariuszem, który wzmocni jego wiarę w siebie i zainspiruje do pracy nad sobą. Maciej Maciejewski, Szymon Majewski, Daria Widawska, Tomek Majewski, Michał Figurski czy Jankes wiedzą, komu dziękować za to, kim są. Czy chcesz, aby i Tobie ktoś mógł podziękować? Twoja decyzja sprawi, że to właśnie Ty odmienisz życie konkretnego dziecka. Że o Tobie ktoś kiedyś powie: „Zmieniłeś moje życie”. Na lepsze.


POMÓŻ KONKRETNEMU DZIECKU, TERAZ!

http://www.akademiaprzyszlosci.org.pl/wplata_na_dziecko

Mogą Cię również zainteresować