Nie będzie kar dla podatników VAT-UE

przez Marek Wyrzychowski
70

Podatnicy VAT-UE mieli trudności z przesłaniem deklaracji za pomocą internetu w grudniu 2010 r. Jeśli po ustawowym terminie złożyli deklarację papierową, będą musieli wytłumaczyć się przed urzędem skarbowym, dlaczego dokumenty złożyli z opóźnieniem.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

W grudniu 2010 r. nastąpiła czasowa przerwa w dostępie do systemu e-deklaracje. Co więcej, podatnicy dowiedzieli się o tym 17 grudnia, a więc już po terminie składania VAT-UE w formie papierowej. Ministerstwo Finansów poinformowało o przywróceniu systemu do normalnego działania 21 grudnia. W efekcie czasowego braku możliwości przesyłania e-deklaracji niektórzy podatnicy postanowili nie czekać na przywrócenie systemu i złożyć deklarację papierową.

W styczniu br. podatnicy dostali wezwania do stawienia się w urzędach skarbowych pod groźbą ukarania mandatem karnym skarbowym za przekroczenie terminu na złożenie e-deklaracji. Jeżeli w urzędzie wyjaśnimy, że ze względu na brak dostępu do systemu e-deklaracje złożyliśmy deklarację papierową, mimo upływu terminu, urząd powinien odstąpić od wymierzenia grzywny w trybie mandatowym.

Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów wyjaśniła, że podatnicy, którzy znaleźli się w takowej sytuacji, nie powinni zostać ukarani mandatem karnym skarbowym. A więc przedsiębiorcy, którzy dostali wezwanie do stawienia się w urzędzie skarbowym, powinni wyjaśnić z czego wynikało nieterminowe rozliczenie. Ale w efekcie nie powinni zostać ukarani mandatem.

Mogą Cię również zainteresować