Niemiec na saksach w Polsce

przez Tomasz Głowacki
371 odsłony

Nasi ojcowie i dziadkowie mogą przecierać oczy ze zdumienia. Dożyliśmy czasów, gdy to nie Polak wyjeżdża do Niemiec, żeby pracować, tylko Niemcy przyjeżdżają zarabiać na chleb do nas. Chleba i pracy dają im firmy z Pomorza.

Przypadkiem pracujących Niemców w Polsce zajął się prestiżowy tygodnik „Der Spiegel”. Jak podliczyli jego dziennikarze, obecnie w Szczecinie i regionie Pomorza zatrudnienie znajduje około 2500 Niemców. Eksperci podkreślają, że na tym może się nie skończyć. Powodem jest wysokie bezrobocie panujące we wschodnich landach Niemiec. Bezrobocie sięga tam nawet 20%.

Żyłę złota w takim zjawisku widzą władze Szczecina. Patrycjusz Ceran odpowiedzialny za współpracę przygraniczną w biurze prezydenta Szczecina, powiedział tygodnikowi, że miasta przygraniczne obu krajów chcą rozszerzyć współpracę gospodarczą. Dodatkowy plus z obecności niemieckich „gastarbeiterów” wynika z faktu, że upodobali sobie jedną dyscyplinę – shopping. Nasi zachodni sąsiedzi kochają robić w Polsce zakupy, bo jest taniej niż Niemczech, a i jakością produktów nie odstajemy od Europy.

Mogą Cię również zainteresować