Nowa inicjatywa Google

przez Maciej Badowski

Google chce chronić prywatność użytkowników sieci. Wszystkie zapytania wysyłane przez internautów za pomocą wyszukiwarki Google mają zostać zaszyfrowane. Dla właścicieli witryn oznacza to duże zmiany.


Google chce zadbać o prywatność użytkowników w sieci, za której brak zebrał w ostatnim czasie sporo krytyki. Wskutek zmian, które firma chce wprowadzić ucierpią jednak właściciele wielu witryn. Nie tylko nie będą oni mogli ustalić, które słowa kluczowe przekierowują użytkowników na ich stronę. W momencie, kiedy wtyczka uniemożliwiająca śledzenie użytkowników przez skrypty Google Analytics, stanie się dostępna i popularna, właściciele witryn mogą stracić wiele cennych informacji na temat ruchu pojawiającego się na ich witrynie.

Szyfrowanie witryny sprawi, że webmasterzy nie będą w stanie sprawdzić, z jakiego słowa kluczowego trafił do nich klient. Wtyczka Google Analytics Op-Out uniemożliwi natomiast przesyłanie informacji o wizycie danego użytkownika na stronie do usługi Google Analytics.

Jak na razie samo szyfrowanie Google jest opcjonalne. Z czasem Gigant z Mountain View chce jednak wdrożyć to rozwiązanie jako domyślne dla wszystkich.
Zdaniem specjalistów konsekwencją wprowadzenia będzie fakt, iż wyniki pomiaru statystyk strony, które w chwili obecnej nie posiadają 100% poprawności, zostaną znacznie osłabione. Webmasterzy, a przez co i właściciele witryn internetowych mogą utracić więc możliwość pozyskiwania danych wspierających rozwój ich biznesu.

Mogą Cię również zainteresować