Nowa, polska firma MLM

przez Maciej Maciejewski

Coraz częściej docierają do naszej redakcji informacje o firmach, które sprawnie działając przez kilka lub nawet kilkanaście lat w biznesie klasycznym, teraz zauważają możliwości, jakie stwarza marketing sieciowy. Czym jest to spowodowane?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Co wpływa na to, że decydują się promować i sprzedawać swoje unikalne usługi bądź też wyroby właśnie poprzez MLM? Postanowiliśmy sprawdzić to na przykładzie najnowszego tego typu w Polsce przedsięwzięcia, którym jest wrocławska firma Multi-Tax. To nowy, specjalny projekt marketingu wielopoziomowego, który jest prowadzony w ramach Grupy Kapitałowej Euro-Tax.pl SA. Podstawowym biznesem dla firmy jest odzyskiwanie dla klientów nadpłaconych podatków za pracę za granicą.

Potencjał

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu rynków pracy dla Polaków, setki tysięcy naszych rodaków uzyskało możliwość legalnej pracy za granicą. Zjawisko migracji zarobkowej dotyczy prawie 10% populacji w wieku produkcyjnym, a poziom 2 mln obywateli pracujących za granicą utrzymuje się już od kilku lat. Pracując legalnie, pracodawca w imieniu pracownika ma obowiązek odprowadzać zaliczki na podatki i inne składki zdrowotne, emerytalne czy ubezpieczenia. Ponieważ w Europie Zachodniej kwoty dochodów wolne od podatku są na wysokim poziomie, to większość odprowadzonych podatków i składek można odzyskać. I to za kilka lat wstecz. Średnie kwoty odzyskiwanych podatków przekraczają poziom 2 500 złotych. Niestety większość Polaków nie ma świadomości, że zostawiają w zagranicznych urzędach skarbowych swoje pieniądze i nigdy nie starają się ich odzyskać. Sporo osób natomiast – nawet jeśli wie o możliwości zwrotu – nie wie jak się do tego zabrać, gdzie zasięgnąć informacji podatkowej lub po prostu nie zna języka obcego. I właśnie, przede wszystkim, dla takich osób powstała firma Multi-Tax.

– Każdy kto pracował w ostatnich 5 latach za granicą jest naszym potencjalnym klientem – wyjaśnia nam Martyna Cherubin, prezes Multi-Tax. – A jest to ponad 3 mln osób. Ponieważ Polska nie dogoni z zarobkami tak szybko Europę Zachodnią to jeszcze przez długie lata spora liczba Polaków będzie wyjeżdżać za granicę, aby pracować na bardziej atrakcyjnych warunkach. Właśnie zniknęła ostatnia bariera pracy dla Polaków w EU – od 1 maja 2011 roku Austria, Szwajcaria i Niemcy otworzyły dla Polaków swoje rynki pracy.

Kto za tym stoi?

Andrzej Jasieniecki
Andrzej Jasieniecki

Jak się dowiedzieliśmy, Grupa Kapitałowa Euro-Tax.pl SA jest obecnie absolutnym liderem na rynku zwrotu podatków w Polsce i graczem nr 3 w Europie. Za Multi-Tax stoi więc sprawnie działająca organizacja, zespól 50 osób, w tym specjaliści i konsultanci podatkowi, zagraniczni doradcy podatkowi oraz doświadczona kadra menedżerska. Firmę wyróżnia wieloletnie doświadczenie w skutecznym odzyskiwaniu podatków i ponad 75 tys. zadowolonych klientów. – Jesteśmy notowani na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, mamy więc pełną transparentność i przejrzystość wobec klientów i partnerów – powiedział nam Andrzej Jasieniecki, prezes Euro-Tax.pl SA. – Jednym słowem jesteśmy bardzo wiarygodnym i solidnym partnerem. Tylko za ostatnie 3,5 roku odzyskaliśmy dla naszych klientów ponad 175 mln PLN. Odzyskujemy podatki z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Holandii, USA oraz Niemiec. Posiadamy wszystkie niezbędne autoryzacje zagranicznych urzędów skarbowych, pozwalające nam odzyskiwać maksymalne podatki w jak najkrótszym terminie. Nigdy nie pobieramy żadnych opłat z góry. Wyznajemy zasadę „brak zwrotu brak opłat”. Czy jesteśmy w tym skuteczni? Musimy być! Jeśli nie mamy zwrotu podatku dla klienta to nie mamy przychodów dla firmy. Jesteśmy skuteczni dla naszych klientów – to jest podstawa naszego sukcesu. Mało tego, że musimy być skuteczni w zwrocie podatku, to jeszcze musimy dostarczać najlepszą obsługę. Staramy się ograniczyć zaangażowania klienta w cały proces do minimum – czyli przekazania nam kilku istotnych informacji, dokumentów i niezbędnych podpisów. Całą resztą zajmujemy się my. Działamy dosłownie jak w reklamie – „przyjeżdżamy, załatwiamy”. Każdy klient może śledzić na jakim etapie stoi jego sprawa poprzez internetowy panel klienta. Może także skontaktować się z centrum obsługi. Klient otrzymuje od nas regularne powiadomienia mailowe, a na końcu ma możliwość ocenić jakość wykonanej pracy na publicznie dostępnym portalu z opiniami – Opineo.pl. Z resztą jesteśmy jedyną firmą z sektora usług finansowych, która udostępnia publicznie panel oceny.

Dlaczego MLM?

Martyna Cherubin
Martyna Cherubin

– Najbardziej pożądanym zjawiskiem dla każdej firmy jest to, kiedy stali klienci, zadowoleni z produktów i usług, polecają firmę dalej – mówi Martyna Cherubin. – Nabiera to szczególnego znaczenia teraz, kiedy mamy nieograniczone możliwości pozyskiwania informacji i referencji dzięki internetowi. Dobra czy zła opinia, satysfakcja klienta czy wizerunek jest takim samym ważnym parametrem w strategiach marketingowych, jak cena czy promocja. Właśnie jakość usługi i obsługi klienta były i są najważniejszymi fundamentami rozwoju naszej Grupy. Nasi zadowoleni klienci polecali nam kolejnych i w pewnym momencie powstała potrzeba ubrania tego coraz bardziej zauważalnego zjawiska w ramy formalnego, specjalnego programu, który dostarczał dodatkową motywację dla osób polecających. Tak powstał program „polecaj i zarabiaj” skierowany wyłącznie do naszych klientów, którzy za polecenia dostawali dodatkowe wynagrodzenie. Pomysł okazał się sporym sukcesem i firma dostrzegając potencjał marketingu sieciowego postanowiła kontynuować rozwój programu w formule MLM. Tak narodził się Multi-Tax – pierwsza na świecie marka MLM w branży usług zwrotu podatku za pracę za granicą. Teraz, dzięki możliwościom, jakie daje marketing sieciowy, chcemy pozyskać jak najwięcej ambasadorów naszej marki. Sukces programu „polecaj i zarabiaj”, wnioski i sugestie klientów tak naprawdę wymusiły na nas rozwój w kierunku marketingu wielopoziomowego. Oczywiście mamy w naszym przypadku doświadczenie z trochę innym wydaniem MLM: nie dystrybuujemy towarów, nasze usługi nie wymagają od klienta żadnych opłat wstępnych, nie mamy pakietów startowych, nie wymagamy nawet, aby dystrybutorzy sprzedawali nasze usługi. Chcemy, aby polecali nam potencjalnych klientów – cała reszta od telefonicznej konsultacji, wysłania dokumentów, skompletowania sprawy i samego procesu zwrotu podatku jest w naszych rękach. Jeśli osoba polecona zostanie naszym klientem to niezależnym partnerom wypłacamy prowizję oraz naliczamy punkty zgodnie z planem marketingowym.

No właśnie… plan marketingowy

Plan marketingowym Multi-Tax został stworzony w oparciu o połączenie systemu unilevel oraz systemu różnicowego. Całość opiera się na poleceniach potencjalnego klienta. Każdy partner po poleceniu firmie klienta dostaje prowizję oraz punkty za bezpośrednie polecenie (oczywiście wszystko to pojawia się na jego koncie dopiero po przeprowadzeniu przez firmę weryfikacji klienta i zakwalifikowaniu go na zwrot podatku). Okres rozliczeniowy obowiązujący w Multi-Tax to jeden miesiąc kalendarzowy. Jeżeli chodzi o prowizje wynikające z planu marketingowego współpracownicy zarabiają dwustopniowo. Pierwszy sposób zarabiania pieniędzy wynika z pracy w strukturach na danych poziomach i prowizje wypłacane są do piątego poziomu włącznie. Następnie firma oferuje partnerom członkostwo w elitarnym Klubie VIP, gdzie wypłacane są prowizje po osiągnięciu danego poziomu efektywności – spełnieniu jego kryteriów w kategorii punktów i zasad. Najbardziej prestiżowym tytułem w Multi-Tax jest ambasador honorowy:

– To pozycja nie tylko prestiżowa, ale i wyjątkowo dobrze wynagradzana. Na najbliższe miesiące mamy przewidziane promocje na szybki start premiujące pozyskanie pierwszych klientów i dystrybutorów atrakcyjnymi nagrodami. Na obecnym etapie chcemy pozyskać jak najwięcej partnerów i zacząć z nimi działać. Myślę, że w konsekwencji pojawią się kolejne elementy motywacyjne naszego programu. Dla klientów również mamy ustaloną specjalną prowizję – dodaje Martyna Cherubin.

Plany na przyszłość

– Na pewno chcemy rozszerzyć zwrot podatku o kolejne kraje w Europie, które obecnie są już w fazie testów. Planujemy dodawać regularnie również bardzo atrakcyjne produkty związane z uzyskiwaniem wszelkiego rodzaju zasiłków dla osób pracujących za granicą. Pracujemy również nad zwrotem podatków dla firm. Ale wszystko po kolei. Interesują nas tylko sprawdzone i dobrze przygotowane produkty. Jesteśmy przekonani, że na rynku tych usług jest przeogromny potencjał – 2 mln Polaków pracujących za granicą i większość z nich nie zwracała jeszcze swoich podatków. Nasz innowacyjny model polecania i załatwiania wszystkiego w imieniu partnera daje spory komfort pracy. Ponadto otwierają się nowe rynki. W Niemczech pracuje już około 300-400 tys Polaków. Do 1 maja 2011 nie wszyscy robili to legalnie. Teraz tego problemu już nie będzie i według różnych źródeł szacuje się, że pracę tuż za naszą zachodnią granicą znajdzie jeszcze 700 tys. Polaków. Dla tego nowego przedsięwzięcia MLM jest to olbrzymia grupa potencjalnych klientów. A podatki niemieckie należą do jednych z najbardziej skomplikowanych. Powierzenie sprawy odzyskania podatku do profesjonalnego doradcy jest zatem bardzo wskazane, ponieważ średnie zwroty przekraczają 1 000 EUR. Chcielibyśmy doprowadzić rozwój firmy do takiego momentu, aby można było zacząć ekspansję zagraniczną – tylko z naszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej w Unii Europejskiej pracuje ponad 10 mln osób. Ale po kolei… Teraz Polska – planuje Andrzej Jasieniecki.

Witamy więc Multi-Tax w polskim sektorze DS/MLM. Firmę dodajemy do listy firm „Network Magazynu” i będziemy się bacznie przyglądali jej rozwojowi na rynku.

Mogą Cię również zainteresować