Nowy VAT zmorą przedsiębiorców

przez Maciej Badowski

Od 1 stycznia 2011 roku obowiązuje nowy VAT. Teraz są trzy stawki: 5, 8 i 23%. Według obliczeń Ministerstwa Finansów podwyżka podatku VAT ma przynieść budżetowi państwa dodatkowe 5 mld zł.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

O problemach z dostosowaniem kas fiskalnych do nowego VATu było głośno już wcześniej, bo kalendarze serwisantów pękały w szwach. Dzisiaj, znalezienie serwisu, który przeprogramuje kasę fiskalną jest praktycznie niemożliwe. Dlatego nie powinno dziwić, że zdesperowani przedsiębiorcy zaczęli szukać pomocy w internecie. W popularnym serwisach aukcyjnych można znaleźć firmy, które oferują przystosowanie kas do nowych stawek, ale zwykle to sami klienci muszą dowozić urządzenia na miejsce. Kasa fiskalna to jednak nie wszystko.

Aby przedsiębiorcy mogli od 1 stycznia br. legalnie wystawiać faktury, potrzebna jest zmiana lub aktualizacja oprogramowania do fakturowania. Tutaj też sytuacja nie wygląda zbyt różowo. Według szacunków nawet 20% przedsiębiorców nie zmieniło lub nie zaktualizowało swoich programów. Wielu przedsiębiorców dotychczas pracowało na aplikacjach dos’owskich, które praktycznie nie mają żadnego wsparcia. Dla nich to dobry moment, żeby zmienić oprogramowanie w swojej firmie. Jednak trzeba pamiętać, aby przy wyborze nowego oprogramowania zwracać uwagę, czy jest ono przystosowane do nowych stawek podatkowych.

Mogą Cię również zainteresować