O czym myślą Polacy po wyjściu z biura?

przez Piotr Hoffmann

Polacy są jedną z bardziej zapracowanych narodowości w Europie, gdzie średni tygodniowy czas pracy wynosi ponad 37 godzin. Jak wynika z raportu „Satysfakcja z pracy 2010”, połowa pytanych internautów myśli o sprawach związanych z pracą zawodową także po opuszczeniu biura.


Częściej do tego przyznają się kobiety oraz osoby w wieku 45-60 lat, którym też najbardziej zależy na obecnie wykonywanym zajęciu. Zaangażowanie najstarszych pracowników jest jednak zdaniem ich rodzin zbyt duże, bo właśnie ta grupa najczęściej słyszy od bliskich, że za dużo pracują.

Średnio w ciągu dnia powszedniego rodzinie i znajomym poświęcamy nieco ponad 3,5 godziny, a sobie – na relaks i rozwijanie zainteresowań – ok. 2 godzin, przy czym kobiety nieco mniej niż mężczyźni. Najwięcej, bo prawie 3 godziny dla siebie znajdują najmłodsi pracownicy, na ogół niemający jeszcze rodzin, ale oni z kolei przyznają się do największej ilości czasu poświęconego na pracę w weekend, średnio jest to 3,5 godziny. Ich starsi koledzy deklarują, że w dni wolne pracują ok. 2 godzin.

Badanie Pracuj.pl i Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych pokazało także, że polscy pracownicy pracują w dość przyjaznych warunkach. Blisko połowa respondentów przyznała, że w ciągu dnia pracy może wyjść, by załatwić swoje prywatne sprawy. Z tego przywileju korzysta połowa zatrudnionych. Prawie 60% pracujących internautów deklaruje, że w pełni wykorzystuje przysługujący im urlop, choć więcej takich osób jest wśród pracowników firm państwowych, w których prawdopodobnie bardziej skrupulatnie się tego przestrzega.

Jak się okazuje, Polacy w pracy nie tylko wykonują powierzone im zadania. Blisko 70% robi sobie przerwę na rozmowę ze współpracownikami na tematy pozazawodowe, a ponad 30% przegląda w sieci strony niezwiązane bezpośrednio z wykonywanym zawodem, fora internetowe czy serwisy społecznościowe. 25% badanych przyznało się także do krótkich wyjść „na papierosa”. Zdecydowana większość badanych twierdzi jednocześnie, że potrafi dobrze zorganizować swój czas pracy.

Mogą Cię również zainteresować