Obostrzenia przy pożyczkach i kredytach

przez Katarzyna Wagner

Osoby, które uzyskują zarobki poniżej średniej krajowej nie mogą ubiegać się o kredyt, jeżeli spłacają już raty o wartości przekraczającej połowę uzyskiwanej pensji. Ma to na celu zapobiec nadmiernemu zadłużaniu się przez Polaków.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Każdy potencjalny klient nie otrzyma już pożyczki ani kredytu, jeżeli spłacane przez niego raty wcześniej zaciągniętych zobowiązań przekraczają 50% uzyskiwanych dochodów. Są to kolejne zalecenia wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji T, które już przed świętami zaczęły być stosowane przez banki.

Z przyjętych zaleceń wynika, że osoby o dochodach netto nieprzekraczających poziomu przeciętnego wynagrodzenia nie mogą się ubiegać o udzielenie pożyczki czy kredytu. Dotyczy to tych klientów, którzy mają już zaciągnięte zobowiązania pieniężne, a spłacane przez nich miesięczne raty przekraczają połowę otrzymywanych zarobków. Takie zalecenia mają na celu zapobieganie zjawisku zadłużania się przez nierozważnych klientów. Ponadto bariery w nadmiernym zadłużaniu dotyczą również osób, których zarobki przekraczają średnią krajową. Dodatkowe kredyty nie zostaną przyznane tym osobom, których dotychczasowe miesięczne raty wynoszą powyżej 65% uzyskiwanych dochodów.

Takie zmiany w polityce instytucji finansowej mają realnie wpłynąć na obniżenie poziomu zobowiązań, które nie są regularnie spłacane. Obecnie terminowo nieregulowanych jest ok. 18,8 mld zł, a w przyszłości kwota ta ma się zwiększyć do 27,3 mld zł.

Mogą Cię również zainteresować