OC dla młodych kierowców – ile za ubezpieczenie płacą młodzi?

przez Maciej Maciejewski

Polisa OC jest obowiązkowa, ale różnice w składkach płaconych przez poszczególnych właścicieli pojazdów bywają ogromne. Jednym z najważniejszych kryteriów dla ubezpieczycieli jest wiek kierowcy – starsi z uwagi na większe doświadczenie za kierownicą płacą dużo mniej. Dowiedz się, z jakiego rzędu wydatkami na OC muszą się liczyć młodzi kierowcy w Polsce.

Ubezpieczenie OC – dlaczego młodzi płacą więcej?

Kwoty OC od zawsze są zróżnicowane dla poszczególnych kierowców. Osoby mogące pochwalić się bezszkodową jazdą otrzymują wysokie zniżki, dzięki czemu płacą bardzo przystępne składki. Ogromny wpływ na ich wysokość ma jednak również wiek kierowcy. Dlaczego? Powodem są przede wszystkim statystyki. Wypadki spowodowane przez młodych ludzi, którzy od niedawna mają prawo jazdy, można każdego roku liczyć w tysiącach. Za nimi idą również tysiące złotych wypłacone w formie odszkodowań. To właśnie tym kierowcom przypisuje się ponadto nawet 15% śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Młodych kierowców cechuje nie tylko brak doświadczenia, ale również zbytnia brawura. Powszechnie uznaje się, że mają skłonność do zbyt szybkiej jazdy, łamania przepisów czy wsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. To dlatego nie mogą liczyć na taryfę ulgową od towarzystw ubezpieczeniowych, niezależnie od swoich umiejętności za kierownicą czy ostrożności. Na dodatkowe zniżki mogą zapracować jedynie z czasem, potwierdzając swoją rozwagę brakiem kolizji i szkód.

Młody kierowca, czyli jaki?

Kto dla ubezpieczyciela jest młodym kierowcą? Każda z firm stosuje swoją własną definicję. Zwykle uznaje się jednak, że jest to osoba poniżej 25 lub 26 roku życia. Zdarza się jednak, że za młodego kierowcę uznawany jest nawet 29-latek! Poza wiekiem liczy się też staż za kierownicą. Zazwyczaj każdy, kto ma prawo jazdy krócej niż 3 lata, uznawany jest za młodego kierowcę. Powodem takiej sytuacji również są statystyki – takie osoby znacznie częściej powodują powstawanie różnego rodzaju szkód – również tych drobniejszych.

OC – ile średnio płaci młody kierowca?

Ile więc za ubezpieczenie płaci młody kierowca? Ze względu na indywidualne rozpatrywanie każdego przypadku można mówić jedynie o kwocie uśrednionej. Dla osób w wieku 18-25 lat oscyluje ona obecnie w granicach 1 500 zł. To dość wysoka kwota, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę średnie składki osób w starszym wieku. Istnieje jednak wiele sposobów na obniżenie stawki OC dla młodych kierowców. Najprostszym jest ustalenie współwłaściciela samochodu – wówczas składka spada nawet o 20%. To jednak nie jedyna możliwość. Czytaj dalej, by poznać dodatkowe czynniki wpływające na wysokość OC.

Ubezpieczenie OC dla młodych – jak obniżyć składkę?

Wielu młodych ludzi może ucieszyć fakt, że wiek i staż w roli kierowcy to nie wszystkie czynniki, które wpływają na wysokość składki OC. Liczy się również wiele innych czynników, na przykład… stan cywilny czy miejsce zamieszkania. Z przejrzystym porównaniem średnich stawek ubezpieczenia w zależności od różnych czynników możesz zapoznać się pod adresem https://rankomat.pl/samochod/gdzie-tanie-oc-dla-mlodego-kierwocy-ranking. Z ich analizy wynika, że znacznie mniej może zapłacić kierowca, który jest żonaty i ma dzieci, jednak z pewnością możliwość płacenia niższych składek nie powinna być dla nikogo motywacją do zakładania rodziny. Dlatego warto wiedzieć, że niższe OC można uzyskać poprzez:

  • dłuższe posiadanie uprawnień kierowcy (prawa jazdy),
  • opłacanie ubezpieczenia przez kilka lat bez zgłaszania żadnej szkody,
  • wybór samochodu z silnikiem o mniejszej pojemności,
  • wybór nowszego samochodu,
  • wybór konkretnej marki i modelu samochodu (najwyższe składki płacą właściciele BMW, Lexusów i Saabów),
  • korzystanie z auta tylko do celów prywatnych,
  • mniejszy dotychczasowy i zaplanowany przebieg.

Tylko dzięki tym paru zmianom kwota składki może stać się znacznie niższa. Warto zawsze również porównać oferty wielu firm, ponieważ potrafią się one znacznie różnić.

Mogą Cię również zainteresować