Oglądanie telewizji może zabić?

przez Tomasz Głowacki
355 odsłony

Spędzanie czterech godzin dziennie przed telewizorem zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 80%. Tak wynika z raportu australijskiej firmy badawczej Baker IDI Heart and Diabetes Institute.

W badaniu przeprowadzonym przez instytut wzięło udział ponad 15 tys. osób. Pod uwagę brano ich tryb życia, ale także przebadano ich pod kątem cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Rezultaty badań zaskoczyły chyba samych naukowców. Jak podaje „Puls Biznesu” w ciągu 6 lat trwania obserwacji odnotowano 284 zgony, z czego 87 z powodu chorób serca i 125 z powodu chorób nowotworowych. Obliczono, że osoby, które codziennie, przez ponad 4 godziny oglądały telewizję, były o 46% bardziej zagrożone śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny i aż o 80% zgonem sercowo-naczyniowym niż osoby, które spędzały przed telewizorem mniej niż 2 godziny dziennie.

Związek między oglądaniem telewizji a ryzykiem śmierci sercowo-naczyniowej był niezależny od innych czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, niezdrowej diety, dużego obwodu w talii oraz braku aktywności fizyczne – czytamy w raporcie. Również zgubny wpływ na zdrowie ma przesiadywanie długi okres czasu przed komputerem. Prowadzić to może do otyłości a zwiększa zagrożenie zachorowań na cukrzycę.

Mogą Cię również zainteresować