Pewny sposób na wybranie firmy MLM

przez Daniel Janik
221

Na całym świecie, a więc także w Polsce, coraz więcej firm decyduje się na dystrybucję
swoich produktów w systemie marketingu sieciowego. Wniosek jest prosty i oczywisty –
musi im się to opłacać! Wiele autorytetów sprzedaży i marketingu twierdzi, że to jest przyszłość.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Ludzie chcą po prostu kupować od osób, które znają i którym ufają. A taka sytuacja ma właśnie miejsce w DS i MLM (które różnią się trochę od siebie, dlatego też nie można ich mylić). Nie jest więc już dla Ciebie pewnie tajemnicą, że branża marketingu sieciowego ma niesamowity potencjał wzrostu. Spośród wielu firm działających w systemie MLM trzeba jednak wybrać tę właściwą dla nas. No właśnie, jak tego dokonać? Jak wybrać firmę, z którą nawiążemy współpracę? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania.

Podstawową kwestią jest to, jak długo firma działa. Chodzi tutaj głównie o rynek polski, bo nawet jeśli firma święci triumfy na świecie, to niekoniecznie musi przyjąć się w Europie czy konkretnie Polsce.

Grube ryby w MLM

Przykładem (wprawdzie z poza branży MLM) jest tutaj sieć marketów Wal-Mart, która w USA jest wiodąca, a w Europie w ogóle się nie przyjęła. Zanim podejmiesz współpracę z firmą MLM, dowiedz się jak długo funkcjonuje ona w Polsce. Polecam wybrać firmę, która działa już od kilku lat. Dlaczego? Ponieważ takie przedsiębiorstwo odnalazło się już na naszym rynku, wie co działa a co nie działa, ma już wyrobioną pewną renomę, ale spora część rynku jest jeszcze dla niego do zdobycia. Z dopiero wchodzącą do kraju firmą jest ten problem, że trzeba dopiero budować dla niej rynek, przekonywać do niej klientów, tworzyć markę itd. Oczywiście – to ryzyko niesie za sobą większe obietnice zysków, nie polecam jednak tego rozwiązania osobom, które dopiero zaczynają działać w marketingu sieciowym. To jest raczej świetna propozycja dla „grubych ryb” z tej branży. Choć, oczywiście, mogę się mylić…

Z drugiej strony te firmy, które działają już bardzo długi czas mogą nieść za sobą
niebezpieczeństwo, że większość rynku jest już przez nie zajęta i ciężko będzie zdobyć nowych klientów. Kto się do tej firmy przekonał, ten się przekonał. Działa, używa jej produktów i jest zadowolony. Trudno jednak pozyskać nowe osoby, ponieważ ta firma dotarła już do osób, które mogą być nią zainteresowane. Jasne, że można tutaj jeszcze wiele osiągnąć, wymaga to jednak od nas charyzmy, doświadczenia i umiejętności zjednywania sobie ludzi, co na początku może nie być naszą silną stroną.

Zasięg działalności firmy

Od tego zależeć będzie, jak bardzo możesz rozwijać swój biznes. Czy jest to firma, która działa tylko w Polsce, w Europie czy może na całym świecie? Wiem, że teraz może nie zastanawiasz się nad tym, w jakich krajach działa firma, skoro nawet jeszcze nie rozpocząłeś działać na naszym lokalnym rynku. Już teraz musisz jednak wiedzieć, że gdy
się rozwiniesz, to będziesz mieć możliwość ekspansji na inne kraje! Nie bój się, jeśli nie znasz innych języków! Z jednej strony może to być niesamowity bodziec, by wreszcie się ich nauczyć. A jeśli nawet nie – zawsze możesz zlecić tłumaczenie swojej strony www innym osobom. Ważne jest także, czy firma pozwala swoim dystrybutorom działać przez internet. Niekoniecznie sprzedawać, tylko działać – to różnica. Działanie przez internet pozwoli Ci dotrzeć szybciej, łatwiej i do zdecydowanie większej ilości zainteresowanych osób, niż tradycyjne metody pracy w marketingu sieciowym. Weź to pod uwagę, gdy będziesz decydować o wyborze firmy, z którą chcesz nawiązać współpracę!

Ile muszę zainwestować?

Wstąpić do firmy MLM można poprzez polecenie innej osoby (tzw. sponsora) oraz po
zakupie tzw. pakietu startowego (tak się to z reguły nazywa). Niektóre firmy wymagają, aby wykupić od razu jakiś produkt. Jeśli chodzi o pakiet startowy, zawiera on z reguły materiały marketingowe, które będą Ci przydatne w działaniu. Firmy nie powinny na tych pakietach zarabiać! Ich cena powinna pokrywać tylko koszt produkcji. Pakiety takie kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zastanów się więc ile jesteś w stanie w taki pakiet zainwestować oraz czy zawiera on to, co rzeczywiście okaże się dla Ciebie przydatne! Wiele osób ma problem z zakupem startera (z początku sam się do nich zaliczałem), ponieważ uważają, że to niepotrzebny wydatek.

Trzeba tutaj zrozumieć pewną sprawę – pakiet startowy to nasze narzędzie pracy. Nie można go traktować jako wydatek, tylko jako inwestycję! Druga sprawa jest taka, że jeśli chcemy zarabiać w MLM, to musimy traktować tę sprawę poważnie, biznesowo.

Dopiero potraktowanie marketingu sieciowego jak biznesu sprawi, że zaczniemy na nim zarabiać. Pomyśl tylko w ten sposób – ile pieniędzy musisz wydać, by założyć jakiś najprostszy sklep osiedlowy? Kilkadziesiąt tysięcy, prawda? Do tego dochodzą comiesięczne i niemałe koszty (czynsz, opłaty, magazyn z towarem, reklama itd.). W marketingu sieciowym inwestujesz kilkadziesiąt lub nawet kilkaset razy mniej, a potencjał wzrostu możesz mieć większy! Myśl biznesowo, bo inaczej tylko stracisz swoje pieniądze!

Produkty

Moim zdaniem, w dzisiejszych czasach produkt nie jest już taki ważny. Owszem, powinien on być przydatny. Jasne, musi on być dobrej jakości. Oczywiście jego cena powinna odpowiadać wartości, jaką reprezentuje. Nie jest on jednak najważniejszy. To są podstawy i każda szanująca się firma wypuszcza na rynek tylko dobre produkty. W przeciwnym wypadku rynek i tak wszystko zweryfikuje, a gdy raz zniszczy się markę nie jest to takie proste do odbudowania!

Wybierz więc produkty, które Cię przekonują. Wybierz też takie, które są często używane a przez co trzeba je nabywać systematycznie. Dzięki temu Twój biznes może się kręcić w oparciu o stałych odbiorców! Jednakże nie decyduj o współpracy z daną firmą tylko i wyłącznie na podstawie produktów. Ludzie chcą kupować od ludzi. Skup się więc na tym, aby być człowiekiem dla ludzi. Jeśli ludzie kupią Ciebie, będą mieli do Ciebie zaufanie i będą zwracać się do Ciebie po radę. Wtedy też chętnie skorzystają z produktów, które polecasz. Tak naprawdę produktem, który ludzie kupują jesteś Ty sam/sama! Nie wiem, ale ja mam tak, że wolę wydać trochę więcej pieniędzy i kupić tam, gdzie jestem mile widziany, gdzie mogę zamienić z kimś słowo i skąd zawsze wychodzę uśmiechnięty i zadowolony, niż zwracać uwagę tylko i wyłącznie na cenę.

Ile mogę zarobić?

Nie oszukujmy się – 90 % osób podejmuje współpracę i pracuje z firmą MLM, ponieważ chce zarobić pieniądze. Jedni większe, inni przeogromne. Rzadko działamy w marketingu sieciowym tylko po to, by używać bardzo dobrej jakości produktów. Klienci nie działają tylko używają. Najczęściej, owszem, używamy tych produktów, ale przy okazji chcemy na tym zarabiać. Ja tam akurat nie widzę w tym nic dziwnego! Przecież to fantastyczna sprawa, żeby zarabiać na tym, co i tak każdego dnia używam, nieprawdaż? Zwróć więc uwagę na system wynagradzania w większości firm zwany „planem marketingowym”. Zobacz, ile musisz zrobić, aby osiągnąć zarobki, które Cię interesują. Czy firma dzieli się swoimi zyskami sprawiedliwie?

Czy wraz ze wzrostem Twojej efektywności wzrastają również Twoje zarobki? W tradycyjnych firmach nie zawsze tak jest, a w network marketingu to reguła!

Jak się będę rozliczać?

Sprawdź, jaki system rozliczeń oferuje Ci firma MLM. W niektórych wymagane jest prowadzenie działalności gospodarczej. W innych możesz działać zarówno jako osoba
fizyczna (wtedy rozliczasz się na umowę o dzieło, umowę zlecenie itp.) lub jako firma. Dobrą opcją jest rozpocząć działanie jako osoba fizyczna i dopiero gdy uznasz, że opłaca
Ci się zakładać firmę – zainicjować działalność gospodarczą. Oczywiście, znajdą się osoby, które wolą pracować „pod ścianą” i dla nich dobrym rozwiązaniem będzie założenie działalności od samego początku. Wtedy zrobią wszystko, żeby zacząć zarabiać jak najszybciej. Ta kwestia w pełni jednak zależy już od Ciebie, dlatego też wybierz taką firmę, która pozwoli Ci działać i rozliczać się w sposób, który Tobie odpowiada!

Możliwość rozwoju

Zobacz, jaką możliwość rozwoju daje Ci firma i Twój sponsor, z którymi chcesz podjąć współpracę. W dzisiejszych czasach „kto się nie rozwija ten się cofa” tudzież „kto się nie
rozwija to się zwija”! Rozwój to podstawa, dlatego też wybierz taką firmę, która ma na
uwadze Twój rozwój i oferuje Ci wszelkiego rodzaju szkolenia. Im będziesz lepszy i im większą wartość będziesz stanowić dla innych, tym więcej pieniędzy będziesz w stanie zarabiać! Jeśli więc na słowo „szkolenie” dostawałeś dotychczas wysypki, czym prędzej zmień swoje nastawienie w tej sprawie!

Kim jest mój sponsor?

Jak już wspominałem, żeby móc działać z firmą MLM powinieneś się do niej dostać poprzez polecenie innej osoby, tzw. sponsora. Dobierz sobie sponsora tak, aby był on w stanie zapewnić Ci rozwój i efekty. Sponsor to osoba, która powinna pokazać Ci wszystko od początku. Będzie Cię on wprowadzał w tajniki tej działalności, będzie Cię motywował a czasem może nawet opierniczał. Ogólnie będzie robił wszystko, byś jak najszybciej osiągnął wyniki. Twój sukces jest bowiem jego sukcesem! Pamiętaj jednak, że sponsor nie zrobi nic za Ciebie! Może Cię on poprowadzić, podpowiedzieć lub w jakiś sposób inspirować, ale to do Ciebie należy działanie! Nie oczekuj, że Twój sponsor poświeci Ci swój czas, jeśli nie chcesz go słuchać ani zabrać się za działanie. On chce pracować z konkretnymi osobami, nastawionymi na sukces i w pełni odpowiedzialnymi za siebie!

Sponsor jest ważną osobą, ale najważniejszy jesteś Ty sam!

Tutaj decyduje Twoja determinacja, ambicja, kreatywność i chęć zmiany swojego życia na lepsze. A nawet to nie wystarczy, jeśli nie zabierzesz się do roboty. Tylko (mądre) działanie może zapewnić Ci sukces, do jakiego zmierzasz. Mam nadzieję, że w tym krótkim tekście odpowiedziałem na część z Twoich pytań. Powodzenia!

Artykuł pochodzi z 26 numeru drukowanego wydania „Network Magazynu”.

Mogą Cię również zainteresować