Największa piramida finansowa świata?

przez Marek Wyrzychowski
680 odsłony

14.12.2008:Największa piramida finansowa świata? FBI zatrzymało Bernarda Madoffa, pomysłodawcę prawdopodobnie największej w historii piramidy finansowej świata. Madoff to były przewodniczący rady nadzorczej NASDAQ oraz założyciel Bernard Madoff Investment Securities.

IAR doniosła, że " Jeszcze zanim agenci zapukali do drzwi manhattańskiego apartamentu 70 letniego biznesmena, ten wyznał swoim podwładnym, że firma doradztwa inwestycyjnego, którą kierował, była niczym więcej jak gigantycznym szwindlem. Powiedział, że wszystkie jego przedsięwzięcia były "jednym wielkim kłamstwem" i wstępnie oszacował straty na 50 miliardów dolarów. Proceder miał trwać latami, a szanowany przez wszystkich biznesmen osobiście podejmował niekorzystne dla klientów decyzje."

Madoff to znany w USA biznesmen. Jego firma, jedna z największych na nowojorskiej giełdzie, zarządzała miliardami dolarów oszczędności, głównie bardzo bogatych Amerykanów, ale także środkami bankowymi.

Amerykańska prokuratura postawiła Madoffowi zarzut oszustwa na rynku kapitałowym. Grozi mu 20 lat więzienia i wysoka kara finansowa. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ma mu postawić osobne zarzuty. Przyznała, że wszystko wskazuje iż fundusz Madoffa nie ma żadnych aktywów, do których mogliby zgłaszać roszczenia poszkodowani.

(Marek Wyrzychowski)

Mogą Cię również zainteresować