Po tragedii w Smoleńsku

przez Piotr Hoffmann
347 odsłony

Po dzisiejszej tragedii lotniczej, w której zginą prezydent RP, politycy oraz bardzo ważne osoby dzierżące różne funkcje i stanowiska państwowe, ludzie zastanawiają się, jak teraz będzie funkcjonował nasz kraj.


Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, władzę przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. I będzie on musiał zorganizować wybory prezydenckie. Ma na to dwa miesiące. Marszałek Sejmu przejmuje władzę w kraju w momencie oficjalnego potwierdzenia śmierci prezydenta.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginął prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Jego obowiązki już wykonuje pierwszy zastępca szefa banku centralnego Piotr Wiesiołek. Będzie je pełnił do czasu wybrania nowego prezesa banku centralnego przez Sejm na wniosek prezydenta. W oficjalnym komunikacie NBP napisano: „Narodowy Bank Polski funkcjonuje w sposób niezakłócony i realizuje wszystkie ustawowe zadania banku centralnego.”

„Nie ma potrzeby niezwłocznego powoływania nowego prezesa NBP, ponieważ nie ma żadnego zagrożenia bezpieczeństwa finansowego kraju. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe i wykonywanie konstytucyjnych funkcji przez prezesa Narodowego Banku Polskiego w osobie prezesa Wiesiołka, to żadnego zagrożenia nie ma. Nie ma więc potrzeby podejmowania decyzji nagłych.” – powiedział PAP mecenas Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

W związku ze śmiercią szefa Sztabu Generalnego WP Franciszka Gągora oraz dowódców sił zbrojnych dowództwo nad armią przejmują ich pierwsi zastępcy. Tak wynika z wojskowych regulaminów.

Mogą Cię również zainteresować