Polska internetem stoi

przez Tomasz Głowacki
345 odsłony

Ponad 300 000 nowych domen powstało w naszym kraju w 2009 roku – dowiadujemy się z raportu NASK, którego wyniki opublikowała „Rzeczpospolita”. Daje nam to 5 miejsce w Europie.

O sile polskiego internetu pod kątem ilości nowych domen świadczy fakt, że wyprzedzamy takie kraje, jak Francja, Hiszpania, Dania, Belgia i Szwecja. W rankingu prowadzą nasi zachodni sąsiedzi.


– To wskaźnik rozwijającej się gospodarki i dowód na rosnące zaufanie rynku do e-gospodarki. Pod względem przyrostu aktywnych domen Polska znalazła się w ścisłej czołówce na świecie, zajmując drugą pozycję, zaraz za rejestrem rosyjskim – powiedział gazecie Michał Chrzanowski, szef NASK.

W porównaniu z rokiem 2007 liczba domen zwiększyła się o blisko 100%. – W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem, jeśli chodzi o zakładanie domen. Swoje strony internetowe tworzyły różne instytucje, stowarzyszenia, ale przede wszystkim firmy – przekonuje socjolog internetu z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Dominik Batorski. Duży wpływ na zakładanie domen ma to, że coraz więcej Polaków ma dostęp do sieci. W ciągu dwóch lat liczba użytkowników zwiększyła się o 20 %.

Mogą Cię również zainteresować