Pomysł BMW na starszych pracowników

przez Piotr Hoffmann, źródło: Cbsnews.com
389 odsłony

Starzenie się społeczeństwa w Europie powoduje, że musimy przygotować się na malejącą ilość młodych pracowników a rosnącą starszych. Firma BMW przeprowadziła pewien test, który miał na celu udowodnienie, że ze starzejącej się kadry można uczynić brygadę wzorcową.


Dyskryminacji ze względu na swój wiek w kontekście pracy doświadczyła spora osób bezrobotnych. Wprawdzie uważa się, że pracownicy starsi mają wiele zalet: doświadczenie i wiedza, ale jednocześnie, preferuje się młode osoby, które są bardziej elastyczne, a ich stan zdrowia pozwala na bardziej wytężoną pracę. BMW, widząc problem starzenia się kadry pracowników, zamiast próbować rozwiązać trudności na bieżąco – zwalniając osoby starsze i na ich miejsce zatrudniając młodsze, podszedł do problemu z innej strony – zdając sobie sprawę z tego, że w przyszłości, zastępowanie pracowników starszych młodszymi nie będzie już takie proste. W jednym z oddziałów firmy, na jednej z linii produkcyjnych przeprowadzono eksperyment, który miał sprawdzić, czy można z pracowników starszych wiekiem stworzyć dział równie sprawny, jak zespół złożony z osób młodych.

W tym celu zebrano grupę pracowników, których średnia wieku wynosiła 47 lat – według danych statystycznych, taka właśnie średnia wieku będzie dominować w niemieckich przedsiębiorstwach za 7 lat. Pracowników tych zapytano o to, w jaki sposób można poprawić warunki ich pracy tak, by dostosować je do ich potrzeb. Sugestie wykorzystano i przeprowadzono kilkadziesiąt drobnych zmian – od zaprojektowania bardziej wygodnych butów i zmiany nawierzchni w fabryce na bardziej elastyczną, poprzez wprowadzenie specjalnych krzeseł aby pracownicy mogli obsługiwać linię siedząc, po wprowadzenie systemu przerw na aktywność fizyczną, by pracownicy czuli się mniej zmęczeni. Całość kosztów – wraz z kosztem czasu przeznaczonego na spotkania z pracownikami – wyniosła 50 000 $.

Wyniki? Produktywność w zespole podniosła się o 7%. Ilość absencji spowodowanych problemami ze zdrowiem spadła poniżej średniej dla całej fabryki. Ilość błędów popełnianych przez pracowników spadła do… zera. Okazuje się, że przy odrobinie inwestycji oraz zaproszeniu pracowników do tego, by pomogli w opracowaniu planu zmian, udało się osiągnąć wspaniały efekt, który udowadnia, że pracownik starszy może być równie efektywnym pracownikiem, jak młody i bardziej sprawny fizycznie. To w biznesie tradycyjnym. Na szczęście w MLM nikt się nie przejmuje tym, ile kto ma lat.

Mogą Cię również zainteresować