Powrót inwestorów do SSE

przez Katarzyna Wagner

Jak wynika z raportu firmy doradczej KPMG przedsiębiorcy wracają po kryzysie do inwestowania w specjalnych strefach ekonomicznych. Nowych projektów w jest więcej, ale ich wartość nie dorównuje jeszcze poziomowi, który utrzymywał się przed kryzysem.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Specjalne strefy ekonomiczne – SSE to sposób na zachęcanie do inwestowania w wyznaczonych regionach. Przedsiębiorca działający w strefie może liczyć na ulgi podatkowe, rozpoczyna też inwestycję już na przygotowanym i uzbrojonym terenie. Pierwsza strefa powstała w Mielcu w 1995 r. Na dzień dzisiejszy jest ich 14. Zezwolenia na działalność dostało w nich już blisko 1,2 tys. firm, które do końca tego roku zainwestują w sumie około 70 mld. zł.

Z raportu KPMG wynika, że inwestorzy po kryzysowym 2009 r. ponownie zwiększają zainteresowanie inwestowaniem w SSE. W 2009 r. w strefach wydano 131 nowych zezwoleń na działalność czyli aż o 36% mniej niż rok wcześniej. Z prognozy na podstawie danych przekazanych przez strefy wynika jednak, że w tym roku liczba wydanych pozwoleń wzrośnie do 166.

Nie idzie to jednak w parze ze wzrostem nakładów inwestycyjnych. Jeszcze w latach 2007-2009 rocznie w 14 strefach inwestowano około 10 mld zł. W tym roku władze stref ekonomicznych przewidują, że będzie to około 6,8 mld zł. KPMG przepytało 214 firm działających w strefach ekonomicznych. Pozytywnie o SSE wypowiada się średnio czterech na pięciu pytanych przedsiębiorców. Co ciekawe tylko 36% badanych firm deklaruje, że w 90-100% wykorzysta pomoc publiczną przyznaną w formie zwolnienia podatkowego.

Mogą Cię również zainteresować