Pseudodoradcy na cenzurowanym

przez Tomasz Głowacki
392 odsłony

Blady strach padł na wszystkich pośredników kredytowych. Związek Banków Polskich i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych chcą zmian regulacji rynku pośredników kredytowych.

Obie instytucje są zdeterminowane, żeby osiągnąć ten cel. Bardziej sceptyczny jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Z jego statystyk wynika, że co czwarty kredyt bankowy jest udzielany przy udziale pośredników kredytowych. UKNF martwi się, że po wejściu przepisów w życie, zwiększy się bezrobocie. – Spowolnienie gospodarcze i sytuacja na rynku finansowym sprawia, że należy postawić pytanie, czy zasadne jest przygotowywanie regulacji, które wzmocniłyby dużych pośredników finansowych – zastanawia się Katarzyna Biela z UKNF. Obecnie na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt tysięcy pośredników kredytowych. Ich działalność nie jest nigdzie regulowana, dlatego Związek Banków Polskich sugeruje, żeby pośrednicy, którzy często nazywani są również doradcami, byli objęci nadzorem przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Ponadto Związek chce, żeby zawód pośrednika był uregulowany ustawowo. Chodzi m.in o regulacje zapisów dotyczących definicji zawodu, uprawnieniach i odpowiedzialności pośrednika.

Fakty i liczby za UKNF:

37,5 tys -tylu pośredników działało w 2008 r. na rynku kredytów dla gospodarstw domowych

62,3 mld zł – tyle wynosi suma kredytów udzielonych przy współpracy z pośrednikami w 2008r . Stanowiły one 28 proc. wszystkich kredytów dla gospodarstw domowych

Mogą Cię również zainteresować