Pył wulkaniczny zablokował lotniska

przez Tomasz Głowacki
507 odsłony

Nie ma szans, żeby w najbliższych godzinach, a może dniach, przemieszczać się samolotem po Europie. Wszystko za sprawą wielkiej chmury pyłu wulkanicznego po erupcji wulkanu Eyjafjoell na Islandii. Lotniska nie pozwalają na start aż do odwołania.


W związku z wybuchem wulkanu na Islandii i rozprzestrzenianiem się nad północną Europą pyłu wulkanicznego, przestrzeń powietrzna została zamknięta nad całą Polską, poza Krakowem i Rzeszowem – podała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Nad całą Europą ma być anulowanych 5000 połączeń lotniczych, a to oznacza wielkie utrudnienia dla pasażerów. Zakłócenia w przestrzeni powietrznej nad Europą „mogą potrwać dwa dni” – prognozuje natomiast europejska agencja bezpieczeństwa lotów Eurocontrol, grupująca 38 krajów. Ponadto przez cały czwartek odwołano ponad 80 lotów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą.

Utrudnienia mogą zakłócić niedzielne uroczystości pogrzebowe Lecha Kaczyńskiego. Do kraju mieli przylecieć najwięksi przywódcy na świecie, m.in. Barack Obama, Nicolas Sarkozy czy Angela Merkel.

Mogą Cię również zainteresować