Ranking najgorzej opłacanych zawodów

379 odsłony

Portal Wynagrodzenia.pl na podstawie danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak opublikował listę najgorzej opłacanych stanowisk w Polsce. Zdecydowanie najgorzej w 2009 roku wiodło się szwaczkom.


Ich zarobki kształtowały się na poziomie 1 396 PLN brutto (mediana) i były zaledwie o 120 PLN wyższe od ustawowej płacy minimalnej. Zaraz za nimi uplasowali się kelnerzy z miesięcznymi zarobkami rzędu 1 500 PLN (bez napiwków). O 38 PLN więcej otrzymywali kasjerzy-sprzedawcy. Mało płatny zawód mieli również telemarketerzy, których miesięczne dochody w 2009 roku wyniosły 1 588 PLN. Niskie były także płace referentów zatrudnionych w biurach podróży (1 630 PLN) oraz osób zajmujących się na co dzień sprzedażą usług i produktów (1 650 PLN).

Kolejne miejsce w rankingu najgorzej opłacanych stanowisk przypadło barmanom. Mimo, iż osoby na tym stanowisku mogą się pochwalić nieco wyższymi dochodami niż kelnerzy, ich zarobki pozostawiają nadal wiele do życzenia (1 788 PLN). Listę najmniej dochodowych stanowisk zamykają ex aequo: sekretarki medyczne, recepcjoniści i nauczyciele wychowania przedszkolnego. Otrzymywali oni wynagrodzenia rzędu 1 800 PLN brutto.

Mogą Cię również zainteresować