A która spółka DS/MLM naprawdę notuje w Polsce wzrosty? No i jeśli jedne firmy pną się w górę, to normalne, że inne muszą lecieć w dół… Jakie zatem podmioty spadają z przepaści? Jak to wygląda w polskim sektorze DS/MLM? Sprawdź. Mamy najświeższe dane o wynikach finansowych wybranych, największych firm polskiego sektora sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego. Nasza ostatnia publikacja uwzględniała lata 2007-2015. Dzisiaj do tabeli dodajemy rok 2016.
Publikujemy gotową aktualizację jedynego rzetelnego, faktycznego rankingu finansowego w polskim sektorze sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego (z głównym naciskiem na MLM). W tym wydaniu raportu w sumie na naszej liście znajduje się 36 podmiotów, które zdaniem naszej redakcji godne są zaprezentowania, z czego sprawozdania finansowe za rok 2016 mamy dla 28 spółek. Firmy Akuna Polska, Nature’s Sunshine Products Poland, Finclub Poland, Europejskie Centrum Pomocy Poszkodowanym, AMC Alfa Metalcraft Corporation, Partylite, Novision oraz Tiens nie złożyły sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka Tiens zrobiła to już trzeci rok z rzędu.
Przypominamy, że nieskładanie sprawozdań finansowych jest niezgodne z prawem. Obowiązek oraz terminy składania rocznych sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sadowego reguluje Art. 69 Ustawy o Rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku wraz z późniejszymi zmianami.
Raport na zlecenie „Network Magazynu” – jedynego w Polsce, niezależnego pisma o branży DS/MLM – przygotowała specjalistyczna firma InfoCredit z Warszawy, która na rynku informacji gospodarczej działa od 1990 roku. Z najnowszymi wynikami finansowymi wybranych firm sektora sprzedaż bezpośrednia i marketing sieciowy można zapoznać się w tej oto tabeli:
Tabela 1. Wyniki finansowe wybranych firm DS/MLM w Polsce za lata 2008-2016 (przychody ze sprzedaży).
Wzrosty
Zacznijmy od zwrócenia uwagi na firmy, które w 2016 roku w kwestii sprzedaży netto zanotowały w porównaniu do roku 2015 najciekawsze wzrosty. Dumne ze swoich wyników powinny być firmy: DuoLife (118,4% wzrostu), Colway International (51,7% wzrostu), LR (40,1% wzrostu), Grupa GRB (36,5% wzrostu), Vorwerk (32,8% wzrostu), Forever Living Products (29,5% wzrostu) oraz Herbalife (17,5% wzrostu).
Spadki
Tymczasem najciekawsze spadki w 2016 roku zaliczyły m.in. podmioty: ACN (spadek o 41%), EuCO Europejskie Centrum Odszkodowań (spadek o 15,6%), D.N.I. (spadek o 14,6%), S7 (spadek o 14,2%) oraz FM Group World Polska i FM Group Polska – w sumie spadek o 22,6%.
– Wyniki finansowe polskiego sektora DS/MLM za rok 2016 są bardzo interesujące. Wszystkim fachowcom obserwującym branżę zapewne dadzą wiele do myślenia, a każdy kto rzuci na nie okiem może dla siebie wyciągnąć nader interesujące wnioski. Dla naszej redakcji, jak co roku, znów cenne okazały się dane statystyczne, jakie temu biznesowi serwuje Daniel Kubach. To promujący się na anioła biznesu prezes spółki S7 i współwłaściciel podmiotu o nazwie 7Play. Otaczanie się siódemkami zapewne miało przynieść sukces ale… Przypomnę, że wyniki tego człowieka, który w ferworze nieustannego, dość efekciarskiego prężenia w mediach muskuł na styl „Wilka z Wall Street”, wzięte przez specjalistów na poważny rentgen okazują się zaledwie „marnym ćwierkaniem wróbelka”. Co prawda zrozumiał już, że sprawozdania finansowe w Polsce spółki muszą do sądu składać – nie robił tego w poprzednich latach, ale patrząc na nie ktoś jednak może się zlitować i zrozumieć taki tok postępowania. Po prostu nie ma się czym chwalić. Do ewentualnych osiągnięć jego spółek przedstawianych przez osoby decyzyjne i ich współpracowników podczas eventów, a przede wszystkim w social mediach, ma się to jak pięść do oka. Nie dziwi mnie zatem fakt, że ludzie podniecają się tam nagrodami o wysokości 200 zł. Na szczęście sektor jako całość rozwija się bardzo fajnie, na co bezpośredni wpływ ma znaczna większość spółek dynamicznych, rzetelnych i etycznych – komentuje Maciej Maciejewski, redaktor naczelny „Network Magazynu”.
Tabela 2. Rentowność sprzedaży wybranych firm DS/MLM w Polsce za lata 2008-2016 (zysk i rentowność sprzedaży).
UWAGA: Źródłem informacji odnośnie dostępności danych finansowych są wpisy opublikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wydawanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości dotyczące dokumentów złożonych w Krajowym Rejestrze Sądowym (InfoCredit dołożyło wszelkich starań aby zamieszczone w rankingu informacje były rzetelne i jak najbardziej aktualne, lecz nie bierze odpowiedzialności za ich niezgodność ze stanem faktycznym).
Transparentność – podstawa każdego biznesu
A co z tymi firmami, które nie udostępniły swoich wyników finansowych? Jakie zdanie może mieć o nich potencjalny współpracownik oraz nasz Czytelnik? Specjalista z InfoCredit wyjaśnia: „Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest faktyczny powód niezłożenia w KRS przez niektóre firmy swoich rocznych sprawozdań finansowych. Najczęściej spotykane przyczyny to: 1 – świadoma chęć ukrycia swojej sytuacji finansowej przed konkurencją /dostawcami/odbiorcami lub klientami; 2 – unikanie kosztów administracyjnych związanych ze złożeniem do KRS i/lub publikacją w Monitorze Polskim B sprawozdania finansowego. Wysokość tych kosztów waha się od kilkuset złotych (np.: złożenie sprawozdania do KRS) do kilku tysięcy złotych (np.: publikacja sprawozdania w Monitorze Polskim B); 3 – nieznajomość obowiązku prawnego narzuconego na osobę odpowiedzialną za złożenie sprawozdania.
Tabela 3. Rentowność zysku netto (ROS) wybranych firm DS/MLM w Polsce za lata 2008-2016.
Jak dołączyć do raportu?
Jeśli firmy, które nie wykazały swoich wyników w KRS i nie wzięliśmy ich w zestawieniu pod uwagę, będą chciały, aby je dodać do raportu, to jakie kryteria powinniśmy przyjąć, aby było to rzetelne? W jaki sposób powinny nam udokumentować takie dane? Ekspert wyjaśnia: „Jeśli nieuwzględniona w badaniu firma chce uzupełnić swoje dane i zostać sklasyfikowana w raporcie, musi przesłać (faksem, pocztą tradycyjną lub mailem) do firmy InfoCredit lub redakcji „Network Magazynu” kopię swojego zatwierdzonego przez zarząd, rocznego sprawozdania finansowego za rok 2016 oraz 2017, gdyż na tej podstawie w najbliższym czasie nastąpi aktualizacja rankingu.
W raporcie Grupa DRB reprezentuje zagregowane dane finansowe dla wszystkich podmiotów należących do Grupy DRB (Centrum Odszkodowań Drb Sp. z o.o. S.K.; Premium Drb Sp. z o.o. S.K.; Kancelaria Radców Prawnych DRB Bartosz Kozak Sp.K.; Sprzedaż i Marketing DRB Sp. z o.o. S.K.; Finanse DRB Sp. z o.o. sp.k.; DRB Centrum Odszkodowań Sp. z o.o.; DRB Premium Sp. z o.o.)