Recesji mówimy stanowcze NIE

przez Maciej Maciejewski

Recesji mówimy stanowcze NIE Nie jestem futurologiem, ani wróżbitą. Ale obserwuję otoczenie, dużo czytam. Analizy, opinie, komentarze… Co ostatnio trąbią piękne umysły? Między innymi, że najnowsze, szacunkowe dane za rok 2007 wykazały, iż 64% globalnego PKB stanowią usługi.

Mało tego, w ostatnich miesiącach nastąpił gwałtowny spadek aktywności biznesowej, prawie do poziomów z początku 2002 roku, gdy świat stanął w obliczu międzynarodowego terroryzmu. Stany Zjednoczone zagrożone są zjawiskiem stagflacji, czyli równoczesnego zwolnienia tempa wzrostu, przy stosunkowo wysokim wzroście cen. Ben Bernanke, szef FED powiedział, że na razie ważniejsze jest stymulowanie wzrostu niż inflacja. I tak USA obniżają stopy procentowe. Europa także ma spore problemy z tym zjawiskiem. W styczniu inflacja w strefie euro wyniosła 3,2% i była najwyższa od 14 lat. Główną przyczyną wzrostu globalnej inflacji są wciąż drożejące ropa i zboża. Ceny ropy tylko od początku 2007 roku wzrosły o ponad 60%. W tym samym czasie pszenica podrożała o 117%. Recesja w USA, choć znawcy różnie ją definiują, jest jednak faktem, a gospodarka Europejska wyraźnie zwalnia.

 

Dlatego cieszy nas fakt, że branża sprzedaży bezpośredniej (w tym marketing sieciowy) w roku 2007 znów odnotowała wzrost. Nieznaczny, ale wzrost. Wyniki najnowszych badań ukazały, że pomimo intensywnego rozwoju popularności sprzedaży poprzez internet i rozbudowę tradycyjnych placówek handlowych, sprzedaż bezpośrednia tylko w Europie osiągnęła roczne obroty na poziomie 20 miliardów euro. Co ważniejsze, branża i system prowadzenia tego biznesu, dały na starym kontynencie szansę do zainicjowania i rozwoju własnej firmy przy bardzo niskich kosztach, już przeszło 9 milionom ludzi. Na świecie roczna sprzedaż w tym kanale dystrybucji sięga 105 miliardów dolarów, a liczba sprzedawców przekracza już 57 milionów. W dodatku, sprzedaż bezpośrednia oprócz ekonomicznych, przynosi ludziom wiele korzyści społecznych. I nic nie wskazuje na to, żeby groziła jej recesja. Polecam wnikliwą lekturę wyników najnowszych badań o DS w tym numerze NETWORK magazynu.

 

Maciej Maciejewski

Mogą Cię również zainteresować