8 różnic między rolą menedżera i lidera – Czyli jak lider potrafi zwiększyć potencjał zespołu handlowego

przez Bogusław J. Feder
436 odsłony

8 różnic między rolą menedżera i lidera Czyli jak lider potrafi zwiększyć potencjał zespołu handlowegoSprzedawcy osiągający prawdziwe sukcesy muszą mieć wizję, wierzyć, że ich produkt czy usługa są rzeczywiście dobre, że pomagają wżyciu.

 

Czego potrzebują firmy, aby zwiększać swoje efekty sprzedażowe?

Porównajmy zarządzanie firmą do zarządzania wojskiem. W okresie pokoju armia potrzebuje przede wszystkim dobrej administracji, zarządzania na wszystkich szczeblach hierarchii oraz przywództwa na samym szczycie. Jednak w czasie wojny armia potrzebuje kompetentnych przywódców już na wszystkich szczeblach. Okazuje się wtedy, że samo dobre zarządzanie ludźmi to za mało – trzeba ich poprowadzić, porwać do boju, wzmocnić zaangażowanie i wzniecić ducha entuzjazmu.

Przedsiębiorstwa "w czasie pokoju" radzą sobie z kompleksowymi problemami dzięki planowaniu, budżetowi, ustalaniu i wypełnianiu celów, odpowiedniemu doborowi pracowników/współpracowników, dywersyfikacji odpowiedzialności na różnych szczeblach hierarchii oraz systemowi nadzoru.

Przywódca kompetentny

Prowadzenie organizacji w okresie zmian zaczyna się od ustalenia kierunku i jej wizji. Inspirujący przywódca przekonuje ludzi, skupia i angażuje ich uwagę, tworzy koalicje swoich sojuszników, którzy rozumieją jego wizję i zabiegają o jej urzeczywistnienie.
W dzisiejszym świecie wszystkie firmy żyją ze sprzedaży produktów bądź usług. Wszystkim zależy na sukcesie sprzedażowym.

Kompetentny przywódca zdecydowanie potrafi zamienić grupę ludzi w efektywny zespół handlowców. To on wyzwala ich potencjał sprzedażowy, kieruje i podpowiada jak sprzedawać zawsze i zarabiać więcej. To przywódca buduje zespół, opracowuje jego strategię działania, pokazuje możliwości. John Welsh, były prezes General Electric powiedział: "Ja nie kierowałem General Electric, lecz ludźmi."

Liderzy kreujący skuteczne wizje odznaczają się umiejętnością wszechstronnego myślenia i gotowością do podejmowania ryzyka. Przywódca potrafi poprowadzić ludzi w dobrym kierunku mimo przeszkód na swej drodze. Apeluje przy tym do powszechnie akceptowanych wartości i emocji.

Mogą Cię również zainteresować