źródło: www.sxc.hu
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP dla Krajowego Rejestru Długów wynika, że 55% dorosłych Polaków kiedykolwiek pożyczała od kogoś pieniądze. Najczęściej z banku, jednak co trzecia pożyczka pochodziła od rodziny lub znajomych. Najczęściej pożyczają pieniądze osoby w wieku 40-49 lat.
Pożyczki zaciągamy głównie na życie bieżące, jest to aż 36%. Co trzeci pożyczający wpada w długi z powodu remontu mieszkania. Zakup nowego sprzętu, jako powód do zadłużenia się wymieniło 29%. Mniej niż co piąta pożyczka lub kredyt idzie na zakup samochodu – jest to 17%. Mało kto natomiast decyduje się na zaciągnięcie długu, aby opłacić wakacyjne podróże. Na taki krok decyduje się zaledwie 3% respondentów.
Jak podaje KRD, coraz większa liczba rodzin ma kłopot ze spłatą stałych zobowiązań, czyli różnego rodzaju kredytów, czynszów, opłat. Aż 17% Polaków przeznacza na to ponad połowę dochodu rodziny. W przypadku 46% Polaków stałe wydatki pochłaniają 26-50% dochodu gospodarstwa domowego. Przekroczenie progu 50% dochodu przeznaczonego na obsługę stałych zobowiązań oznacza, że taka rodzina jest zagrożona bankructwem.
Skala zadłużenia konsumentów stale narasta. Tylko bankom z tytułu kredytów gotówkowych i ratalnych zalegamy ze spłatą 20,6 mld zł. Nikt nie liczy ile pieniędzy jesteśmy winni rodzinie czy znajomym, a przecież co trzecia pożyczka pochodzi z tego źródła. Osoby fizyczne mogą dopisywać swoich dłużników do Krajowego Rejestru Długów. Dwie trzecie wpisanych przez nich dłużników to inne osoby fizyczne.