Rzeczpospolita: „Masakra małych firm. Wielu przedsiębiorców nie przetrwa zimy”

przez Maciej Maciejewski
1407 odsłony

„Przedsiębiorcy zawieszają lub likwidują działalność. Wielu z nich nie przetrwa tego roku i zimy – twierdzą eksperci. (…) Kolejni przedsiębiorcy po podwyżkach rachunków za gaz i prąd myślą o zamykaniu biznesu. Wg alarmujących danych za wrzesień br. zamknęło się lub zawiesiło działalność 60 tysięcy firm jednoosobowych. A to dopiero początek, bo dane pokazują tylko JDG”.

źródło: Pixabay

Taki artykuł opublikowała w poniedziałek Rzeczpospolita. Ale to nie wszystko: „Rzeczywiście, w ostatnim czasie ponad 200 tysięcy firm zamknęło bądź zawiesiło działalność – potwierdza Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

O tym, jak trudna jest sytuacja, świadczą też sygnały z biur rachunkowych. – Biura rozliczają różne branże i jako pierwsze widzą nadciągające kryzysy. To my dostajemy informacje o tym, że przedsiębiorcy rozważają zawieszenie lub zamknięcie swoich działalności. Obecnie widzimy duże zdenerwowanie wśród klientów – mówi Julia Dybkowska, wiceprezes Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych i właścicielka biura rachunkowego Clever Tax.

Decydujący może być I kwartał 2023 roku. W tym okresie można się spodziewać, że przedsiębiorcy po pierwszym rozliczeniu według Polskiego Ładu mogą poważnie rozważać dalszą kontynuację prowadzenia firmy. Wzrost kosztów i obciążeń podatkowo-składkowych może skłaniać też do ucieczki w szarą strefę, zwłaszcza mikrofirmy.

W przyszłym roku zryczałtowana składka na ZUS wzrośnie o ponad 200 zł w miesiącu. – Płacenie ok. 1500 zł miesięcznie bez względu na wysokość dochodów dla wielu malutkich firm będzie gwoździem do trumny – obawia się rzecznik MSP. Potwierdza to Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Branże, które mocno ucierpiały na pandemii, w które dużo inwestowaliśmy, by je odbudować, mogą nie przetrwać tego roku i tej zimy. Możemy być świadkami zamykania bardzo wielu działalności gospodarczych – prognozuje ekspert.

Co może zrobić polski przedsiębiorca? Niewiele. Do wyborów jeszcze daleko. Pozostaje płacić i płakać, albo zwijać manatki. Wydaje się… wszystkie znaki i dane wskazują na to, że dla wszystkich właścicieli DG dziś jest bardzo dobry dzień na to, aby zapalić świeczkę również na grobie polskiej przedsiębiorczości. Symbolicznym, ale jednak. Obyśmy się mylili.

źródło: Rzeczpospolita

Mogą Cię również zainteresować