Rzehaczek – łomniański pensjonat z klasą

przez Marek Wyrzychowsk
279

Jeśli planujesz organizację szkolenia dla kilkudziesięciu osób w malowniczym miejscu z niesamowitym klimatem, lub po prostu chciałbyś kilka dni odetchnąć od zgiełku miasta – Rzehaczek nadaje się do tego wyśmienicie. Ten łomniański pensjonat łączy nowoczesność z tradycją dzięki czemu jest idealny zarówno do edukacji, jak i na rodzinny wypoczynek.

ee

W Łomnej Dolnej, tuż obok wyciągu narciarskiego „Armada”, stanął pod koniec grudnia 2012 roku nowy, wyjątkowy pensjonat. Na dwupiętrowym drewnianym budynku widnieje szyld „Penzion Rzehaczek”. Pensjonat „Rzehaczek” został wybudowany z myślą o rodzinach. Dla nich przygotowano sześć stylowych apartamentów – dwa czteroosobowe i cztery pięcioosobowe. Mniejsze składają się z kuchni, jadalni, łazienki i jednej sypialni. Większe mają na poddaszu drugą sypialnię. Ponadto jeden apartament przystosowano dla osób niepełnosprawnych.

– W Łomnej nie ma drugiego takiego pensjonatu. W ofercie są albo pokoje hotelowe albo zakwaterowanie w dawnych zakładowych ośrodkach wczasowych. Apartamenty rodzinne to nowość – przekonuje właściciel pensjonatu, Bogdan Pytlik.

Łomniański pensjonat dla rodzin łączy nowoczesną ofertę z miejscową tradycją. Na parterze mieści się mini wystawa o historii Łomnej. Materiały zgromadził sam właściciel. – Korzystałem z różnych źródeł – z materiałów archiwum opawskiego, z opowiadań ludzi, wiele czerpałem z kroniki Łomnej Dolnej, którą przez czterdzieści lat prowadził mój pradziadek, Jan Korzenny senior – mówi Pytlik.

Również nazwa pensjonatu ma ścisły związek z miejscową historią. Rzehaczek to nazwisko wybitnego organizatora życia kulturalnego i gospodarczego Łomnej Górnej i Dolnej. Ferdynand Rzehaczek był pierwszym dyrektorem szkoły w Łomnej Górnej-Sałajce, inicjatorem budowy tamtejszego kościoła oraz nieistniejącego już schroniska na Sławiczu. – Rzehaczek był znaną osobistością w Łomnej, a także moim przodkiem – dodaje właściciel pensjonatu.

U „Rzehaczka” panuje atmosfera swojskości i polskości. Tu każdy poczuje się jak u siebie w domu. Tu można rozmawiać zarówno po polsku, jak i gwarą, a komfort psychiczny idzie w parze z komfortem materialnym. Oprócz ładnie wyposażonych apartamentów jest restauracja z tarasem oferująca dania tradycyjnej kuchni beskidzkiej, kącik dla dzieci, sauna i jacuzzi (w cenie wynajmu), bezpłatny dostęp do internetu oraz miejsca parkingowe.

Pobyt w Pensjonacie Rzehaczek to „zdrowy” pobyt. Budynek został zbudowany tradycyjną metodą stosowaną przez wieki przez górali beskidzkich. W narożnikach bale łączone są na tzw. zamek węgłowy bez ostatków, co zapewnia dużą stabilność połączeń. W Łomnej można zobaczyć domy budowane tą technologią, które liczą ponad 150 lat.

– Domy zbudowane z drewna zapewniają przyjemny i zdrowy klimat w pomieszczeniach. Taki budynek oddycha naturalnie, naturalnie godzi też różnice pomiędzy wewnętrzną wilgotnością a klimatem na zewnątrz obiektu. Szczególnie polecany jest więc dla astmatyków i alergików – wyjaśnia Pytlik.

Chociaż pensjonat „Rzehaczek” jest idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin o każdej porze roku, z bazy noclegowej liczącej 28 łóżek i z restauracji na 30 osób mogą korzystać również grupy zorganizowane, firmy czy kluby sportowe. Szkolenia i imprezy firmowe, uroczystości rodzinne, spotkania klasowe absolwentów oraz zgrupowania sportowe – to wszystko warto zorganizować właśnie w nowym pensjonacie w Łomnej Dolnej. No i kto raz spróbuje w Rzehaczku piwa nasycanego tlenem, nie skosztuje już innego:

– Dotychczas najlepszym piwem jakie piłem w życiu, było chorwackie Ožujsko. Jednak ten kuflowy Pilsner, którym zostałem poczęstowany niedawno w Rzehaczku, pobił wszystkie piwa świata. Na łeb na szyję. Polecam zatrzymać się tam choćby tylko po to, aby napić się najlepszego piwa na świecie. To tylko 30 km od Cieszyna! – wspomina pobyt w Rzehaczku Maciej Maciejewski, redaktor naczelny „Network Magazynu”. 

Uwaga! Specjalnie dla Czytelników „Network Magazynu”: od dziś każdy gość Rzehaczka, który jednocześnie będzie członkiem społeczności naszego portalu Networkio.eu, dostanie 15% zniżki od cen znajdujących się na stronie internetowej pensjonatu!

reklamareklama

Kontakt:

Pensjonat „Rzehaczek”

Łomna Dolna

Tel. +420 608 81 44 31

www.rzehaczek.cz

Mogą Cię również zainteresować