Sektor DS/MLM – w Europie także wzrosty

przez Renata Sieroń

Wyniki finansowe sektora sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego (MLM) w całej Europie w 2015 roku wyniosła 32 miliardy euro i była o 4,4% wyższa niż w roku 2014. W krajach UE wartość obrotów przekroczyła 28 miliardów euro. W Polsce sektor odnotował w tym samym okresie porównywalny 4% wzrost.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Na całym kontynencie europejskim zarejestrowanych jest 14 milionów 550 tys. sprzedawców bezpośrednich. Tendencja wzrostowa sektora DS/MLM utrzymuje się już szósty rok z rzędu. Polska jest niezmiennie piątym największym rynkiem w krajach Unii. Dane zostały zebrane we współpracy Europejskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej SELDIA i Światowej Federacji Stowarzyszeń Sprzedaży Bezpośredniej (WFDSA).

Podobnie jak w Polsce, sektor sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego w Europie nieustanie się rozwija. Polska ze sprzedażą na poziomie 956 milionów euro uplasowała się na piątej pozycji wśród największych rynków EU. To niewątpliwy sukces naszego kraju i obecnych na naszym rynku przedsiębiorstw sprzedaży bezpośredniej.

W Europie na pierwszym miejscu w sektorze są niezmiennie Niemcy z wynikiem 13,7 miliardów euro, a następnie Francja ze sprzedażą na poziomie 4,1 miliarda euro oraz Wielka Brytania z wynikiem 3,6 miliardów euro oraz Włochy – 2,6 miliarda euro.

W 2015 roku z firmami sprzedaży bezpośredniej w tym MLM w całej Europie współpracowało 14,5 miliona osób. Profil sprzedawcy nie uległ zmianie – dominują przede wszystkim  kobiety, które stanowią 80% ogółu sprzedawców bezpośrednich. W Polsce jest to 86%.

Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej (PSSB) działa od 1994 roku i grupuje kilkadziesiąt przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż bezpośrednią i network marketing na terenie Polski oraz firmy spoza branży. Ich łączny udział w rynku przekracza 65%. Główne cele stowarzyszenia to m. in.: stanowienie etycznych standardów sprzedaży i monitorowanie ich przestrzegania przez firmy członkowskie, dotyczy to także zasad „Kodeksu Sprzedaży Bezpośredniej PSSB”, promocja i stały rozwój tego kanału dystrybucji, podnoszenie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat sektora, wyjaśnianie jego ekonomicznego znaczenia i zalet dla klientów oraz prezentowanie w kontaktach zewnętrznych stanowiska członków stowarzyszenia w sprawach istotnych dla sektora. Stowarzyszenie aktywnie działa także w obszarze edukacji i wspierania idei przedsiębiorczości wśród młodzieży i studentów, współpracując z kilkoma wyższymi uczelniami ekonomicznymi w kraju. PSSB jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej SELDIA, Światowej Federacji Stowarzyszeń Sprzedaży Bezpośredniej (WFDSA), Konfederacji Lewiatan i Federacji Konsumentów.

Lista firm zrzeszonych w PSSB: członkowie wspierający – ACN Communications Polska Sp. z o.o., Amway Polska Sp. z o.o., Arbonne Europe Sàrl, Avon Cosmetics Polska Sp. z o.o., Betterware Poland Limited Sp. z o.o., DLF Sp. z o.o., Energetyczne Centrum SA, Flavon Group Polska Sp. z o.o., Forever Living Products Poland Sp. z o.o., Herbalife Polska Sp. z o.o., JUST Polska Sp. z o.o., LR Health and Beauty Sp. z o.o., Mary Kay Cosmetics Poland Sp. z o.o., NSA GmbH, Nu Skin Enterprises Poland Sp. z o.o., Oriflame Poland Sp. z o.o., Partylite Sp. z o.o., Vorwerk Polska Sp. z o.o., Zepter International Poland Sp. z o.o., członkowie pozabranżowi – Brian Tracy International, FranklinCovey Sp. z o.o., General Avdisors, InSee Sp. z o.o., e-point SA, PostNord Fulfilment Sp. z o.o., członkowie oczekujący – TIENS Sp. z o.o., Zinzino Sp. z o.o., Nature’s Sunshine Products Poland Sp. z o.o.

Mogą Cię również zainteresować