SKUTECZNY LIDER. Co zrobić, gdy współpracownicy odczuwają jesienny spadek motywacji?

przez Maciej Maciejewski
833 odsłony

Jesienią wiele osób odczuwa przemęczenie i brak chęci do pracy. Spada motywacja do wykonywania zadań, brakuje chęci do spotykania się z innymi ludźmi, natomiast wzrasta potrzeba odpoczynku. To szczególny czas dla liderów w każdej organizacji, aby wykazali się umiejętnościami dbania o swoich współpracowników i znaleźli sposób na zwiększenie ich motywacji.

źródło: Pixabay

Jak poprawić motywację ludzi w swoim biznesie? Szczególnie w tak trudnym, jesiennym okresie? To bardzo ważny temat, gdyż coraz częściej na rynku słychać o trendzie „quiet quitting”. Ciche odchodzenie, bo tak nazywane jest to zjawisko, polega na rezygnacji z przekonania, iż praca powinna stanowić ważny element naszego życia. Osoby, które kultywują quiet quitting, wykazują mniejsze zaangażowanie w swoje obowiązki i zadania zawodowe – robią absolutne minimum, bez angażowania się w działania i bez wychodzenia z dodatkowymi inicjatywami.

Jak zmotywować? Jednym z najpopularniejszych motywatorów dla ludzi są… PIENIĄDZE. Ale czy dodatkowa kasa poprawi nastrój w ekipie i zmotywuje ludzi do działania? Dodatkowe bonusy pieniężne są niezbędne, jednak działają krótkoterminowo. Co zatem tak naprawdę motywuje współpracowników?

– Prawdziwa motywacja bierze się z szeroko rozumianej atmosfery. Rolą dobrego menadżera jest wprowadzanie do zespołu pozytywnej energii i motywowanie do działania. Lider powinien ufać współpracownikom. Dawać im jasno sprecyzowane zadania i sprawdzać, jak sobie z nimi radzą. Na pewno demotywująca jest ciągła kontrola. Dajmy zatem ludziom wolną rękę i sprawdzajmy efekty – wyjaśnia Sebastian Kopiej, ekspert od komunikacji, CEO agencji PR Commplace.

Zaufanie to jeden z motywatorów do pracy. Jasno określone zadania zwiększają także efektywność. Jakie jeszcze mamy metody na jesienną chandrę? Zdaniem eksperta kluczowe jest pobudzenie współpracowników do działania. Świetnie sprawdzi się w takim przypadku wyjazd firmowy.

– Gdy za oknem plucha warto pomyśleć o wyjeździe integracyjnym. Dlaczego? Jesienią każdy z nas czuje się nieco gorzej. Zorganizowanie ciekawego wyjazdu da nową energię dla całego zespołu i wprowadzi atmosferę oczekiwania. A jaki kierunek wybrać? Świetnie sprawdzą się polskie góry, które wyglądają atrakcyjnie właśnie jesienią. Dają wiele możliwości – od korzystania z term, spacerów górskimi ścieżkami, aż po organizację ogniska. Ciekawy wyjazd integracyjny będzie motorem napędowymzauważa ekspert.

Jak jeszcze dobry lider powinien walczyć z jesienną chandrą w swojej ekipie? Pierwszym krokiem jest stworzenie zgranego i zmotywowanego zespołu. Podczas wyjazdu integracyjnego można także zadbać o team building. Ten świetnie sprawdzi się szczególnie, gdy na pokładzie są nowe osoby.

PwC przeprowadziło badanie na grupie prawie 200 właścicieli firm, prezesów i przedstawicieli wysokiego szczebla. Wynika z niego, iż współczesny lider powinien być otwarty – zatem jeśli widzisz spadek motywacji u swoich u swoich ludzi warto pytać, jak można im pomóc. A jakie cechy powinien mieć dobry menadżer wg raportu PwC? To przede wszystkim umiejętność planowania (63%), motywowanie (54%), a także odwaga w podejmowaniu decyzji.

Mając na uwadze te cechy, a także dobre praktyki wynikające z doświadczenia, zadaniem lidera jest motywowanie szczególnie w tak trudnych okresach, jak jesień czy zima. Gdy lider zauważa spadek motywacji, powinien podjąć natychmiastowe kroki. Brak zainteresowania ze strony menadżera może poskutkować nie tylko spadkiem aktywności współpracowników, ale także chęcią zmiany biznesu.

Mogą Cię również zainteresować