Spory wywołane płacą minimalną

przez Piotr Hoffmann
447 odsłony

Nie ma porozumienia między związkowcami a rządem w sprawie płacy minimalnej, która miałaby obowiązywać od 2011 roku. Spór jest o tyle ważny, że dotyczy co 10 pracującego Polaka.

Otóż minimalna płaca miała wynosić 1500 zł brutto, a prawdopodobnie będzie wynosiła 1386 zł. brutto, czyli o 69 zł niż do tej pory. Dzięki temu miałby zostać przekroczony „magiczny” próg 1000 zł netto.


Związki zawodowe postulowały podwyżkę obecnej kwoty – 1317 zł na 1500 zł brutto. Konfederacja Pracodawców Polskich uważa jednak, że to zbyt wiele. Jej zdaniem, skoro bowiem pracodawcy w obliczu kryzysu mają zwiększać przychody, to obciążanie ich dodatkowymi kosztami, tylko spowolni rozwój. W efekcie, prawdopodobnie podwyżka wyniesie jedynie 69 zł brutto i da w efekcie kwotę minimalną na poziomie 1386 zł.
Taką podwyżkę trudno w zasadzie nazwać podwyżką, bowiem średnie płace w ubiegłym roku poszły w górę silniej, niż postulowana podwyżka.

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami sprzed kilku lat, powinniśmy dążyć do tego, by pensja minimalna stanowiła 50% średniej pensji w kraju. W zeszłym roku, pensja minimalna stanowiła 42% średniej krajowej, więc wizja tego, że pensja minimalna kiedykolwiek będzie wynosić 50% średniej, coraz bardziej się od nas oddala.

Mogą Cię również zainteresować