Światowy Dzień Zdrowia i siedzący tryb życia Polaków

przez Maciej Maciejewski

Dziś Światowy Dzień Zdrowia, zatem to doskonały moment, aby przyjrzeć się naszemu samopoczuciu. Jak wypadamy na tle Europy? Okazuje się, że ponad 82% Polaków interesuje się swoim zdrowiem, to niemal taki sam wynik, jak ogólnoeuropejska średnia (83%). Jednak niespełna połowa mieszkańców naszego kraju poddaje się regularnym badaniom lekarskim (46%).

Głównymi problemami Polaków są stres i zamartwianie się (30%), cierpimy na spadki poziomu energii (30%) i pogarsza się nasza mobilność ruchowa (28%). Nie wypadamy gorzej niż inni Europejczycy: 30% przebadanych mieszkańców Starego Kontynentu nie radzi sobie ze stresem, 29% uskarża się na spadki energii, a 26% ma problemy z mobilnością. Śpimy nieco lepiej niż reszta naszych sąsiadów, ale i na tym polu możemy jeszcze sporo poprawić.

Wyniki badania Huawei przeprowadzonego w 8 krajach Europy, w tym w Polsce, rzucają nowe światło na nasze nawyki i stan zdrowia populacji. Około połowa Polaków jest zadowolona z poziomu swojego zdrowia fizycznego (47%) i psychicznego (50%). Plasuje nas to w środku stawki przebadanych krajów – czujemy się lepiej niż Niemcy i na podobnym poziomie jak Brytyjczycy, Włosi czy Hiszpanie. Pozytywnie wyróżniają się tutaj regularni użytkownicy smartwatchy, którzy w porównaniu do ogółu polskiego społeczeństwa wykazują wyższe zadowolenie ze swojego samopoczucia fizycznego (58% do 47%) i psychicznego (60% do 50%). Czują się też znacznie bardziej sprawni (51% do 37%) i zdrowsi (49% do 36%). A 34% użytkowników smart-zegarków zwraca większą uwagę na prawidłowe nawyki związane ze snem.

Siedzący tryb życia Polaków

Nasze społeczeństwo boryka się z problemami zdrowotnymi związanymi z siedzącym trybem życia i niewłaściwą dietą. Sport regularnie uprawia 39% Polaków, a 44% deklaruje, że zdrowo się odżywia. Prawie połowa z nas (48%) twierdzi, że utrzymuje prawidłową wagę. Nieco ponad połowa ankietowanych (53-54%) dba o odpowiednią ilość snu i ogranicza spożywanie alkoholu. A niespełna 2/3 z nas pije odpowiednio dużo wody, je regularnie oraz robi sobie przerwy na odpoczynek. Warto zwrócić uwagę na powyższe dane, bo zbyt mała ilość aktywności fizycznej i nieprawidłowa dieta mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do poważnych powikłań związanych np. z bezsennością czy otyłością, na które uskarża się wiele osób w naszym kraju.

Problemy ze snem i stresem są dla nas kluczowe

Dane z raportu wskazują, że stres, spadek energii i sen stanowią kluczowe wyzwania dla samopoczucia Polaków. Około 1/3 przebadanych osób deklaruje, że w ich przypadku problemy ze stresem są znaczące. Mimo to znacznie więcej, bo prawie co drugi Polak (47%), wskazuje, że najważniejszym czynnikiem, który chciałby poprawić w codziennym życiu w związku ze zdrowiem, jest właśnie redukcja stresu. Z kolei 30% osób boryka się ze spadkami energii oraz trudnościami związanymi ze snem. Nieco mniej, bo 28% uskarża się na pogarszającą się mobilność ruchową oraz problemy z kontrolą wagi. Co ciekawe bardzo podobne wyniki osiągnęli inni mieszkańcy Europy, w tym ci mieszkający w cieplejszym
i teoretycznie bardziej sprzyjającym klimacie.

Otyłość to nadal problem

Otyłość stanowi istotny problem zdrowotny w Polsce, co potwierdzają dane z raportu. Według badania około 16% populacji cierpi na otyłość, a kolejne 30% ma nadwagę. Szczególnie niepokojące jest to, że tendencja ta rośnie wraz z wiekiem i staje się szczególnie zauważalna wśród osób powyżej 50 roku życia. Wzrost wskaźników otyłości niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia metaboliczne. Z drugiej strony mniejszym odsetkiem osób z otyłością i nadwagą mogą pochwalić się wyłącznie mieszkańcy Włoch, Turcji i Hiszpanii.

Z badania wynika, że w walce z otyłością mogą pomóc smartwatche. Aż 88% polskich użytkowników inteligentnych zegarków wskazało, że funkcje dostępne w urządzeniach skłoniły ich do zmiany nawyków. W tej grupie 48% respondentów zaczęło się częściej angażować w aktywność fizyczną, a 37% zwiększyło liczbę wykonywanych ćwiczeń.

– Oprócz tego około 20% wdrożyło również zmiany związane ze zdrowym stylem życia, takie jak modyfikacja diety lub robienie większej liczby przerw w pracy. Jak widać smartwatche mogą skutecznie motywować do częstszego ruchu i wzmacniania zdrowych nawyków żywieniowych. Monitorowanie aktywności fizycznej, pomiar spalonych kalorii i śledzenie postępów utraty wagi zdecydowanie zmniejsza ryzyko otyłości i jej powikłań. Dodatkowo funkcje takie jak pomiar tętna, monitorowanie snu i przypominanie o regularnych przerwach w pracy mogą wspierać w utrzymaniu zdrowego trybu życia – mówi Dorota Rakowska, marketing director w Huawei CBG Polska.

Mogą Cię również zainteresować