Szara strefa bardzo popularna

przez Maciej Badowski
269 odsłony

Blisko co czwarty przedsiębiorca działał w szarej strefie. Powodem było ukrywanie rzeczywistych obrotów, zatrudnianie na czarno czy kupowanie bez paragonów. Deklaracje przedsiębiorców potwierdzają dane. Szacuje się, że wynosi ona około 25% PKB. To 10% więcej od średniej europejskiej.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Dlaczego niektórzy przedsiębiorcy działają w szarej strefie? 75% tych, co przyznali się do tego, tłumaczy się wysokimi kosztami prowadzenia działalności legalnie, a 30% przedsiębiorców skarży się na zbyt wiele obowiązków biurokratycznych. Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do istnienia szarej strefy. I jak jest okazja, to wielu z nich działa nielegalnie. Jak pokazują badania, dla blisko 25% właścicieli firm jest naturalne, że istnieje szara strefa. Drugie tyle uważa, że jest to sposób na przetrwanie firm na rynku. Pocieszające jest jednak to, że 43% przedsiębiorców jest przekonanych, iż szara strefa to patologia, którą trzeba zwalczać. Niejeden z nich miał przez nią problem. Co czwarta firma często musiała obejść się smakiem, bo zlecenie dostała ta działająca w szarej strefie. Drugie tyle ten problem dotknął sporadycznie.

Są dwa główne powody, dlaczego firmy łamią prawo. Po pierwsze na przedsiębiorców są nakładane wysokie obciążenia. Poza tym, przedsiębiorcy powinni być zainteresowani opłacaniem zobowiązań, mieć w tym także jakieś korzyści. Drugim problemem generującym szarą strefę jest prawo. Jest ono skomplikowane i przedsiębiorcy nieraz przez ten fakt łamią przepisy.

Badania pokazują, że za istnienie szarej strefy w legalnie działających firmach odpowiadają zarówno menedżerowie, pracownicy działający za przyzwoleniem kierownictwa, jak i pracownicy działający samowolnie. Właściciele firm nie są zwolennikami takich pomysłów jak abolicja dla przedsiębiorstw działających w szarej strefie. Zaledwie 6% uważa, że skłoniłoby to je do legalizowania działalności. Za to ponad 80% właścicieli firm jest przekonanych, że zasięg szarej strefy zmniejszyłoby obniżenie podatków i opłat, które musi płacić polski przedsiębiorca. Blisko co drugi właściciel firmy jest przekonany, że pomogłoby zmniejszenie liczby zezwoleń, koncesji, sprawozdań, zmiany w prawie pracy.

Mogą Cię również zainteresować