Szpiegowanie pracowników

przez Katarzyna Wagner, Źródło: IAR
270 odsłony

Według wyników raportu przygotowanego przez Francuski Ośrodek Informatyki i Swobód Obywatelskich, francuskie przedsiębiorstwa tradycyjne coraz częściej stosują najnowsze technologie do „szpiegowana” swoich pracowników.


Kamery przemysłowe, urządzenia służące do lokalizacji pojazdów i telefonów komórkowych, specjalne programy pozwalające sprawdzić, z jakich stron internetowych na biurowym komputerze korzysta pracownik, a także czy używa internetu do prywatnej korespondencji – to środki, po jakie sięgają szefowie firm. Tłumaczą się koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i zmniejszenia liczby nadużyć. Jednak pracownicy skarżą się, że są szpiegowani i narusza się ich prywatność.

W ubiegłym roku Francuski Ośrodek Informatyki i Swobód Obywatelskich zanotował rekordową liczbę podań o udzielenie zezwolenia na zainstalowanie kamer przemysłowych. Wzrosła także liczba nadużyć. Z raportu wynika, że kamery instalowane są w szatniach i w lokalach związków zawodowych, co stanowi jawne naruszenie prawa. W niektórych firmach kamery zamontowano przy automatach z napojami, aby można było obliczyć, ile czasu traci pracownik na przerwę kawową. Nas zastanawia inna kwestia: czy aby jest to problem wyłącznie tradycyjnych pracodawców francuskich?

Mogą Cię również zainteresować