T-shirt monitorujący Twoje zdrowie

przez Maciej Badowsk
440 odsłony

Mało kto lubi przebywać w szpitalu, szczególnie wtedy, kiedy istnieje obowiązek ciągłego monitorowania stanu zdrowia. Znakomitym rozwiązaniem tego problemu może się okazać ta z pozoru zwykła koszulka, która z powodzeniem może posłużyć jako urządzenie do diagnostyki. Jak ona działa?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Urządzenie zostało stworzone przez hiszpański Universidad Carlos III de Madrid. Obecnie koszulka jest testowana w warunkach szpitalnych i potrzebuje jeszcze trochę czasu, żeby mogła zostać wykorzystana w leczeniu. W ten sposób część pacjentów mogłaby pozostać w domu zwalniając cenne miejsca w szpitalu, a ich zdrowie byłoby monitorowane z daleka.

W koszulkę został wszyty zestaw czujników, który czuwa nad ciśnieniem serca oraz temperaturą ciała pacjenta. Może nawet zostać zaprogramowana tak, żeby zdalnie wykonać badanie EKG. Wszelkie zebrane dane są przesyłane bezprzewodowo do centralnej stacji monitorowania, gdzie wyspecjalizowany personel czuwa nad odczytami.

Również dzięki uwolnieniu od łóżek, pacjenci z koszulką monitorującą mogą swobodnie poruszać się po terenie szpitala, ponieważ system GPS powiadomi, gdzie aktualnie dana osoba się znajduje. Dodatkowo wbudowany akcelerometr pokaże, czy pacjent biegnie, spaceruje, stoi czy też leży. Zasady działania „koszulki” przedstawiono na tym filmie:

Mogą Cię również zainteresować