TEAM BUILDING czyli jak wprowadzić trwałe zmiany w zespole

przez Maciej Maciejewski
639 odsłony

Nie finanse, nie strategia ani nie technologia. To praca zespołowa ostatecznie stanowi o przewadze konkurencyjnej. W każdym biznesie. Szereg badań potwierdziło pozytywny związek między pracą zespołową a jakością produktów i usług oferowanych przez firmy.

źródło: Pixabay

Zespoły potrzebują jednak wsparcia, aby stopniowo budować swoją siłę. Szczególnym i niezwykle skutecznym narzędziem pracy nad grupą jest team building. By był efektywny, wymaga jednak spełnienia kilku warunków…

Z iskry wzniecić płomień

Nawet jeśli początkowo menadżerowie niespecjalnie palą się do wspólnej integracji, pod koniec dnia spędzonego na team buildingu na większości wcześniej ponurych twarzach można zobaczyć uśmiech. Problem polega na tym, że rzadko kiedy ten entuzjazm przekłada się na trwałe, pozytywne zmiany w miejscu pracy.

Typowe działania związane z budowaniem zespołu można porównać do działania napoju energetycznego. Zawarty w nim cukier zapewnia szybkie pobudzenie, ale jego skutki są krótkotrwałe i zwykle załamanie jest kwestią czasu. Podobnie jest z ludźmi. Łatwo wracają do swoich starych zwyczajów i zachowań, gdy tylko pojawia się następna sytuacja kryzysowa. Co więc zrobić, by team building przyniósł oczekiwane efekty?

Liderzy ambasadorami kultury firmy

Oxygen Project, projekt badawczy prowadzony przez firmę Google dowiódł, że zachowania menadżerów i styl zarządzania w istotny sposób wpływają na wyniki. Z kolei z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa wynika, że wśród najważniejszych kompetencji menadżerskich niezwykle ważne są umiejętność budowania relacji oraz wspieranie w rozwoju. Team building zmierzający do tworzenia pozytywnej kultury, w której ludzie czują się doceniani w firmie, jest praktycznie niemożliwy, jeśli zespół liderów nie da dobrego przykładu. Dlatego to właśnie w strukturach kierowniczych należy dokładnie zaplanować działania w ramach team buildingu.

Często decydenci mają świetny pomysł i próbują sprzedać go współpracownikom ze względu na korzyści dla przedsiębiorstwa. Tymczasem ludzie nie będą się tym ekscytować, nawet jeśli są entuzjastycznie nastawieni do swojej pracy. Dobry lider skupia się na umiejętnościach, których zdobycie  przyniesie bezpośrednie korzyści menadżerowi. Tak, aby zapewnić intensywną stymulację i motywację w ramach szerszego programu rozwoju dla wszystkich zespołów w firmie.

Team building – rozwiązanie skrojone na miarę

W biznesie kluczem na sukces są zbadanie potrzeb i planowanie. Team buidling nie może więc polegać na spontanicznym wspólnym wyjściu na kręgle czy wzięciu udziału w warsztatach kulinarnych podczas imprezy integracyjnej. Pewnie będzie zabawnie, ale nie ma co liczyć na długotrwałe, mierzalne efekty.

Każdy współpracownik cieszy się na team building z innych powodów. Należy je rozpoznać. Niektórzy będą chcieli tego dnia być włączeni w procesy decyzyjne, innych zadowala, że będą częścią grupy. Dla tych, którzy lubią sformalizowane działania istotna jest świadomość, że podczas podejmowanych aktywności będą przestrzegane określone reguły.

Z badań Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) wynika, że przemyślany team building pomaga ludziom poczuć się docenionymi. Zaś 93% menadżerów, którzy stwierdzili, że są doceniani, przyznało też, że są zmotywowani do robienia w pracy wszystkiego, co w ich mocy, by osiągnąć zamierzone cele.

– Ważny jest nie tylko program zajęć zaplanowany w ramach team buildingu, ale także miejsce, gdzie odbędzie się firmowy team-building. Ono nie może być przypadkowe. Troska o komfortowy pobyt oraz przemyślana lokalizacja to także przejaw docenienia współpracowników. Zwłaszcza z biznesie MLM – podsumowuje Joanna Hoc-Kopiej, ekspert z Dwór Korona Karkonoszy.

Mogą Cię również zainteresować