Uciążliwe dokumentowanie cen transferowych

przez Maciej Badowski
572 odsłony

Nałożony obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych od momentu jego wprowadzenia jest traktowany jako dodatkowe obciążenie podatników. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Deloitte nic w tej sprawie się nie zmieniło.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Po pierwsze ta dokumentacja służy głównie władzom skarbowym. Ułatwia im pojęcie przebiegu i warunków danej transakcji z podmiotem powiązanym, przerzucając obowiązek zgromadzenia i przystępnego przedstawienia kluczowych informacji na kontrolowanego. W rezultacie zamiast budować sobie obraz transakcji na podstawie materiałów źródłowych, urzędnicy otrzymują go do ręki.

Wziąwszy pod uwagę światową praktykę, szanse na zniesienie obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych w Polsce są małe. Jednak można by uczynić je mniej uciążliwym dla podatników. Zmiany, jakie powinny zostać wprowadzone, to po pierwsze ograniczenie kręgu podmiotów traktowanych jako powiązane. Polskie przepisy wymagają przygotowywania dokumentacji cen transferowych dla transakcji ze spółkami, w których bezpośredni lub pośredni udział kapitałowy przekracza 5%. To o wiele mniej niż w większości innych krajów. Po drugie podwyższenie limitów dokumentacyjnych. Nasze przepisy wymagają przygotowywania dokumentacji cen transferowych dla transakcji, których roczna wartość przekracza, w zależności od typu transakcji, od 20 tys. do 100 tys. euro. Kwoty te nie przystają do skali działalności firm międzynarodowych.

Mogą Cię również zainteresować