Ulubione miasto networkerów

przez Katarzyna Wagner
388 odsłony

Cud nad Wisłą. W najnowszym rankingu ECER-Banque Populaire polską stolicę wyprzedziły tylko Frankfurt i Malmoe. Najsilniejszą stroną Warszawy jest dostęp do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także elastyczne w porównaniu z innymi krajami prawo pracy.


Autorzy rankingu już po raz trzeci zapytali aż 170 tys. przedsiębiorców, w tym 4,5 tys. szefów firm z 37 miast w 18 państwach Europy o ocenę miasta, w którym prowadzą firmę. Polska stolica awansowała z 10 miejsca w analogicznym rankingu w 2009 roku.

Pierwsze miejsce w ogłoszonym w tym tygodniu w Brukseli rankingu zajął Frankfurt, drugie miejsce szwedzkie Malmoe, natomiast miejsce trzecie zajęła nasza kochana Warszawa z dziurawymi drogami, śmierdzącym Dworcem Centralnym, niewyedukowanymi urzędnikami i niemiłymi dla turystów warszawiakami.

Warszawa wyprzedziła w rankingu zdecydowanie takie metropolie, jak Londyn, Bruksela, Barcelona, Rzym, Praga czy Budapeszt. Przedsiębiorcom zadano pytania z pięciu tematów: dostęp i promocja przedsiębiorczości, pomoc przy zakładaniu firmy, wsparcie przy dalszym jej prowadzeniu, dostęp do finansowania prywatnego i publicznego, jak kredyty czy dotacje i wreszcie szeroko pojmowane środowisko (nieruchomości, jakość życia, infrastruktura drogowa i telekomunikacyjna).

Jednak na tak dobry wynik Warszawy wpłynął przede wszystkim dostęp do finansowania, kluczowego dla przedsiębiorców zwłaszcza w czasach kryzysu. Pod tym względem stolica pobiła wszystkie inne miasta, zajmując pierwsze miejsce w rankingu 37 metropolii.

A w jakim polskim mieście Wam się najlepiej pracuje, Drodzy Networkerzy?

Mogą Cię również zainteresować