Uproszczenia dla polskich firm

przez Maciej Badowski
425 odsłony

Dzięki nowym propozycjom Resortu Gospodarki przedsiębiorcy mają zaoszczędzić nawet 3 mld. zł. rocznie. Zmiany mają umożliwić przechowywanie akt pracowników w formie elektronicznej, skrócenie okresu przedawnienia należności wobec ZUS i KRUS…

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

…obowiązek przekazywania formularza RMUA tylko raz w roku, a to tylko niektóre z propozycji. Projekt zakłada redukcję 50 obowiązków informacyjnych nałożonych na przedsiębiorców, a także zniesienie 29 barier administracyjnych dla obywateli i firm. Zdaniem ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, jeśli wymogów przesyłania dokumentów w wersji papierowej do urzędów nie da się zlikwidować, to niech odbywa się to za pomocą e-maila. Obecnie ponad 90% przedsiębiorców korzysta z komputera.

Projekt zakłada też skrócenie okresu przedawnienia należności składek do ZUS. Dziś wynosi on dziesięć lat. Zdaniem wiceministra gospodarki, ZUS powinien sobie poradzić z tym w pięć lat. Podobna zasada zostanie wprowadzona dla KRUS. Ma także zostać skrócony do pięciu lat okres przechowywania dokumentów ubezpieczeniowych, m.in. kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych. Teraz co miesiąc pracodawca musi przesyłać formularz z wykazem zapłaconych składek. Resort chce, by robił to raz w roku, chyba, że pracownik zażądałby tego częściej.

Ministerstwo proponuje też zniesienie nakazu przesyłania do ZUS zwolnienia lekarskiego zarówno przez lekarza, jak i pracodawcę. Informację miałby przesyłać pracodawca w formie elektronicznej. Projekt zawiera także propozycję likwidacji obowiązku publikowania sprawozdań finansowych w „Monitorze Polskim B”. Jedna strona to koszt 700 zł, więc firmy wydają na to łącznie kilka milionów złotych.
Inne ważne zmiany, które znalazły się w projekcie, to m.in.: skrócenie z 60 do 30 dni zwrotu różnicy podatku VAT, wydłużenie czasu na wykorzystanie zaległego urlopu, wprowadzenie możliwości przechowywania dokumentacji pracowniczej w wersji elektronicznej. Zmiany proponowane przez resort chwalą przedsiębiorcy.

Mogą Cię również zainteresować