UWAGA!!! Firma RIWAY może działać niezgodnie z prawem

przez Marek Wyrzychowski

Od kilku tygodni grupa polskich networkerów dynamicznie handluje na terenie naszego kraju produktami firmy RIWAY. Wprowadzają również do systemu nowych członków budując sprzedażowe struktury marketingowe. Tymczasem w Azji spółka ma ogromne problemy i nie wiadomo jak to się skończy. UWAGA!!!

źródło: Straitstimes.comźródło: Straitstimes.com

„Witaj! Przesyłam Ci materiały dotyczące produktu. Zapoznaj się z prezentacją oraz filmami i przekonaj się, że Twoje życie leży w Twoich rękach! Sam zdecyduj czy młodość i witalność będzie towarzyszyć Ci każdego dnia?! Czy jesień Twojego życia będzie złotą jesienią?! Wspomóż swój organizm! Odmłódź swoje ciało!” – takich oto m.in. rzewnych haseł używają rządni łatwego zysku Polacy podczas sprzedaży na terenie RP produktu Purtier Placenta znajdującego się w ofercie firmy RIWAY. Do tego w masowych mailingach dodają filmy oraz prezentacje, w których aż kipi od informacji mających z prawdą tyle wspólnego, co piernik z wiatrakiem.

Tymczasem Urząd Health Sciences Authority (HSA) ostrzegł firmę RIWAY z siedzibą w Singapurze, aby ta zaprzestała stosowania reklam i innych schematów promocyjnych wykorzystujących fałszywe sformułowania, jakoby produkty znajdujące się w jej ofercie leczyły raka. Brak jakichkolwiek dowodów na poparcie takich twierdzeń jest podstawą do stwierdzenia, że dystrybutorzy RIWAY wprowadzają klientów w błąd, gdyż suplement diety nie może leczyć raka.

HSA oświadczyło, że poleciło RIWAY Singapore również edukować swoich sprzedawców, aby nie składali fałszywych oświadczeń na temat swoich produktów. „Dochodzenia są w toku” – powiedział rzecznik HSA, w odpowiedzi na zapytania przesłane przez portal The Straits Times. „Jeśli doszło do naruszenia odpowiednich przepisów podejmiemy niezbędne działania egzekucyjne” – powiedział rzecznik. „Sprzedawcy, którzy fałszywie reklamują produkty zdrowotne, podlegają ściganiu, a jeśli zostaną skazani, mogą zostać uwięzieni na okres do dwóch lat i/lub ukarani grzywną w wysokości do 5000 $”.

HSA została zaalarmowana po niedawnej prezentacji przeprowadzonej przez sprzedawców RIWAY w siedzibie głównej firmy, dotyczącej jej sztandarowego produktu Purtier Placenta. Materiały marketingowe opublikowane przez RIWAY opisują ten produkt jako suplement zdrowotny, którego głównym składnikiem jest łożysko jelenia. Promocyjne materiały firmowe promują również suplement zdrowotny jako formę terapii żywymi komórkami, w której komórki macierzyste są wykorzystywane do leczenia chorób poprzez spożywanie tabletek.

Niepokojąca jest również liczba skarg, jaką otrzymało singapurskie Stowarzyszenie Konsumentów na temat RIWAY od stycznia 2017 roku. Trzy z nich dotyczyły wprowadzających w błąd roszczeń. Podczas niedawnej prezentacji firmowej, w której wzięli udział pracownicy Stowarzyszenia Konsumentów, usłyszano sprzedawców wygłaszających podobne, nieprawdziwe twierdzenia na temat produktu. Podzielili się również historiami o klientach dotkniętych różnymi chorobami, takimi jak rak, wyprysk i udar, ale którzy twierdzili, że po zażyciu suplementu zauważyli poprawę ich stanu zdrowia.

Podczas prezentacji, która odbyła się w biurze RIWAY w Ang Mo Kio, sprzedawca powiedział również, że przychody firmy wzrosły z 3 milionów USD w 2009 roku do 4 miliardów USD w roku 2017 roku twierdząc, że jest to dowód sukcesu swojego flagowego produktu. Tymczasem od stycznia 2017 roku do Stowarzyszenia Konsumentów w Singapurze wpłynęło sześć skarg przeciwko RIWAY, z których trzy dotyczyły wprowadzających w błąd roszczeń.

Urząd Health Sciences Authority w swoim oświadczeniu stwierdził, że „zdecydowanie radzi” społeczeństwu, aby uważało na twierdzenia o produkcie dotyczące terapii żywymi komórkami. Rzecznik HSA powiedział: „Nie ma solidnych dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że doustna terapia komórkami macierzystymi może zapobiegać chorobom i dolegliwościom lub je leczyć. Żywe komórki macierzyste byłyby na ogół niszczone przez enzymy trawienne w naszym żołądku i jelitach, gdyby były spożywane doustnie.”

HSA zauważyła również, że sprzedawcy RIWAY odwołują się do raportu laboratoryjnego z 29 października 2008 roku, który stwierdza, że ww. suplement zdrowotny jest bezpieczny do spożycia. Nazwał wykorzystanie raportu „wprowadzającym w błąd” ponieważ zawiera on tylko wyniki jednorazowego testu na próbce produktu przedstawionego przez firmę na obecność metali ciężkich i nie jest dowodem bezpieczeństwa produktu. Urząd powiedział, że polecił sprzedawcom RIWAY usunięcie raportu laboratoryjnego ze wszystkich materiałów marketingowych. „Każdy, kto niewłaściwie wykorzystuje raport laboratoryjny do fałszywego twierdzenia, że ​​HSA poparł produkt, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za przestępstwo fałszywej reklamy” – powiedział rzecznik. „Jeśli zostanie skazany, może zostać uwięziony na okres do dwóch lat i/lub zostać ukarany grzywną w wysokości do 5000 $.”

Firma RIWAY działa od 2008 roku i ma oddziały zagraniczne w ośmiu innych krajach, w tym w Malezji i Tajlandii. Profesor David Virshup ze Szkoły Medycznej Duke-NUS w rozmowie z portalem Straits Times stwierdził, że ma poważne obawy dotyczące twierdzeń o ww. produkcie dodając, że kliniczne zastosowania terapii komórkami macierzystymi są „na bardzo wczesnym etapie nauki”.

Dodał: „W tym momencie jest to raczej sen niż rzeczywistość. Nie jest on jeszcze dostępny publicznie, ponieważ nie udowodniono, że jest bezpieczny i skuteczny.” Prof Virshup, dyrektor azjatyckiego programu w dziedzinie raka i biologii komórek macierzystych powiedział, że badania wykazały, iż takie suplementy mogą nawet wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Wszystkim Polakom współpracującym z firmą RIWAY przypominamy również, że suplementy sprzedawane na terenie RP muszą być dopuszczone do obrotu, czyli profesjonalnie zgłoszone do odpowiednich polskich urzędów. Produkty firmy RIWAY nie mają takich uprawnień, gdyż nie spełniają polskich norm i standardów.

źródło: Pixabay

Mogą Cię również zainteresować