Uwaga! Wsiąkło ponad miliard dolarów czyli filmy na YouTube zachęcające do fałszywych inwestycji w kryptowaluty

przez Maciej Maciejewski

Badacze z firmy WithSecure zidentyfikowali sieć kanałów i filmy w serwisie YouTube, które zachęcają użytkowników do korzystania z fałszywych aplikacji internetowych, pozornie służących do inwestowania w kryptowaluty. Przestępcy skutecznie wykorzystali algorytmy rekomendacji YouTube do promowania stworzonych przez siebie treści.

źródło: WithSecure Intelligence

To historia o pozornych inwestycjach w USDT. Odkryta sieć składa się z tysięcy filmów zarządzanych przez niewielką, około 30-osobową grupę oszustów. Do komunikacji i prowadzenia operacji wykorzystują oni Telegram. Filmy zachęcają do korzystania z fałszywego schematu inwestycji w kryptowalutę USDT (znaną również jako Tether). Skutecznie zwabieni, potencjalni inwestorzy przelewali pieniądze z prawdziwego portfela kryptowalutowego do jednej z aplikacji. Badacze nie zaobserwowali jednak żadnych transferów z aplikacji z powrotem do portfeli.

– Sieć filmów wydaje się skierowana do osób inwestujących w kryptowaluty. Przy pomocy niskiej jakości filmów w kilku językach oszuści docierają do różnych regionów świata – tłumaczy Andy Patel, badacz z WithSecure Intelligence. – Skutkuje to dużym wolumenem małych transakcji. Jednak wraz ze wzrostem liczby udanych operacji rosną też szanse na to, że przestępcy będą mieli szczęście i znajdą kogoś chętnego do zainwestowania bardziej znaczących kwot – dodaje.

To poważne oszustwa kryptowalutowe w mediach społecznościowych. Działania cyberprzestępców mające na celu wyłudzenie pieniędzy od potencjalnych inwestorów stały się znaczącym problemem, zwłaszcza w social mediach. Według amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu 46 tys. osób zgłosiło utratę na skutek oszustw ponad miliarda dolarów w kryptowalutach od początku 2021 roku do czerwca 2022 roku. Prawie połowa poszkodowanych wskazuje, że oszustwo zostało zapoczątkowane w mediach społecznościowych.

Wykorzystanie algorytmów rekomendacji? Bazując na danych zebranych w drugiej połowie 2022 roku badacze z WithSecure szacują, że odkryte aplikacje były w stanie wygenerować nieco ponad 100 tys. dolarów przychodów od około 900 ofiar. Znaleziono ponad 700 adresów URL hostujących nieuczciwe aplikacje internetowe obsługiwane przez sieć. Analiza powiązanych z filmami portfeli kryptowalutowych sugerowała jednak możliwy udział tysięcy kolejnych adresów.

– Nie wierzę, że te konkretne oszustwa są szczególnie dochodowe. Jednak przestępcy zorientowali się jak wykorzystywać algorytmy rekomendacji na platformie YouTube stosując dość proste rozwiązania – wyjaśnia Patel. – Moderowanie treści w mediach społecznościowych jest ogromnym wyzwaniem dla platform, ale ze względu na zastosowane przez przestępców podejście, wykorzystujące proste, dobrze znane techniki myślę, że można zrobić więcej, aby chronić ludzi przed oszustwami – komentuje specjalista.

Raport „Analiza oszustw kryptowalutowych YouTube USDT” szczegółowo opisuje filmy i aplikacje stojące za oszustwami, bada hashtag #usdtmining na YouTube, opisuje metodologię analizy blockchain zastosowaną na portfelach kryptowalutowych związanych z oszustwami i przedstawia zalecenia dla platformy YouTube. Pełna treść raportu w tym miejscu. Źródła tutaj.

Mogą Cię również zainteresować