Walka o dotacje z UE

przez Katarzyna Wagner

Pięć województw z zachodniej części Polski będzie wspólnie walczyć o dofinansowanie z UE na rozwój swych terenów. Liczą na powstanie podobnego programu, jaki już działa dla pięciu województw ściany wschodniej.


Pięć województw ściany wschodniej w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej dostało na lata 2007-13, oprócz pieniędzy w swoich Regionalnych Programach Operacyjnych, dodatkowe 2,3 mld euro.

Tym razem o podobny program chcą zabiegać województwa strefy zachodniej. Marszałkowie na początku chcą opracować Strategię Rozwoju Polski Zachodniej, w której ustalą inwestycje najważniejsze dla poszczególnych regionów. Następnie w oparciu na niej miałby powstać program operacyjny skierowany właśnie na te tereny. Pozyskane dzięki niemu pieniądze miałyby pójść m.in. na realizację lub modernizację dróg ekspresowych, linii kolejowych, Odrzańskiej Drogi Wodnej, portów morskich, a także na realizację szybkich i dogodnych połączeń transportowych z Polski zachodniej do Warszawy, Berlina i Pragi.

Do porozumienia, które ma zostać podpisane 26 sierpnia w Szczecinie, ma przystąpić pięć województw: zachodniopomorskie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie i opolskie.

Mogą Cię również zainteresować