Wikipedia dalej niezależna

przez Maciej Badowski, źródło: ComScore

W 2010 r. fundacja Wikimedia, właściciel Wikipedii, zdobyła z różnego rodzaju dotacji blisko 16 mln dol. Dzięki takiemu wynikowi najsłynniejsza internetowa encyklopedia kolejny rok będzie działać w pełni niezależnie i bez reklam.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

W połowie listopada 2010 r. założyciel Wikipedii – Jimmy Wales, na łamach jej strony zamieścił osobisty apel z prośbą o wsparcie. Apel ten widzieli wszyscy, którzy weszli na stronę Wikipedii. Wszyscy, czyli setki milionów internautów z całego świata. Dzięki temu w zaledwie półtora miesiąca udało się zdobyć 16 mln dol.

Dzięki tym funduszom Wikipedia 10 rok z rzędu będzie darmowa, niezależna i bez reklam. Co więcej, będzie się rozwijać zgodnie z założeniami budżetu 2010-11. Chodzi tu głównie o rozwój społeczności, co w założeniu ma się przyczynić do poprawy jakości treści. Poza tym Wikimedia chce poprawić działanie sprzętu i rozwijać aplikacje mobilne.

W swojej historii Wikipedia nigdy nie była tak bogata. Dla porównania w ciągu całego 2009 roku udało jej się zdobyć tylko 7,5 mln dol. z czego 6 mln dol. wpłynęło na konto fundacji po apelu Walesa. Według firmy badawczej comScore Media Metrix Wikipedia jest piątą najczęściej odwiedzaną stroną internetową na świecie. Codziennie odwiedza ją 450 mln użytkowników.

Mogą Cię również zainteresować