Wizualność sprzedażowa

przez Sławomir Sawko
542 odsłony

Komunikacja wizualna w nowoczesnym biznesie to obszar działania firmy, który ma coraz bardziej realny wpływ m.in. na kreowanie procesu sprzedażowego. W oceanie różnorodnych przekazów, którymi atakowani jesteśmy w świecie rzeczywistym oraz w internecie, staje się ona pierwszym, najważniejszym krokiem – zapewnia skupienie uwagi na naszym przekazie.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

To także jeden z najbardziej niedocenianych, a tym samym jeden z najbardziej zaniedbanych obszarów bezpośrednio wpływających na współczesny biznes – każdy. Problem ten w ogóle nie istnieje w świadomości wielu właścicieli firm MLM a dla sporej grupy brzmi jak pusty frazes, który ma ewentualnie rację bytu tylko w dużych firmach.

Jest jednak zupełnie inaczej, a powyższe myślenie wynika z błędnego założenia, że komunikacja to specjalnie planowane działanie dodatkowe, oparte na propagowaniu naszych treści. W świecie wszechobecnego przekazu wszystko, co widzi potencjalny klient, jest komunikacją. Odnosi się to do każdego zewnętrznego obszaru biznesu, od którego zależy jego sukces – wizytówki, foldery, opakowania produktu, wyglądu osobistego pracowników, artykuły w prasie, strona internetowa, profil na Facebooku etc. Pierwszą rolę gra więc tutaj komunikat wizualny, gdyż to on jest palcem na spuście całego procesu, który finalnie ma zainteresować odbiorców Twoimi usługami czy produktami.

Jeżeli komunikat wizualny jest niedopracowany i słaby, nie angażuje uwagi, co wyraźnie wpływa na sukces całego działania.

Do komunikacji wizualnej należy podchodzić jak do klasycznego tekstu. Trzeba przemyśleć, co chcemy opowiedzieć, jakiej formy użyć i przekuć to na końcowy efekt, dbając o zwięzłość, czytelność i dopasowując przekaz do grupy odbiorców. To zadanie jest stosunkowo trudne za pierwszym razem, ale zainteresowanie się tą kwestią leży w interesie prowadzącego biznes bez znaczenia, w jakiej porusza się branży.  

Jak zwrócić uwagę na podatek VAT?

Przed zespołem zostało postawione zadanie stworzenia baneru reklamującego webinarium na temat noworocznych zmian związanych z podatkiem VAT. Pierwszy efekt był słaby komunikacyjnie:

Projekt baneru nieskuteczny z punktu widzenia odbiorcyProjekt baneru nieskuteczny z punktu widzenia odbiorcy

Zbyt duża ilość drobnego tekstu nie pozwalała zorientować się w istocie wydarzenia (baner był rotacyjny), natomiast ilustracja złożona z wielu elementów nie wnosiła nic do komunikatu. Na dodatek przycisk Call-To-Action (CTA), wzywający do podjęcia akcji, umieszczony był po lewej stronie, co jest zaburzeniem naturalnego procesu czytania komunikatu przez odbiorcę (patrząc na baner od lewej do prawej strony, odbiorca kończy interesować się banerem na filiżance kawy). Po zmianach projekt wyglądał dużo lepiej:

Zmieniony baner efektywnie zwracający uwagę na komunikatZmieniony baner efektywnie zwracający uwagę na komunikat

Mocno uproszczony przekaz został oparty na następującej akcji: zmienia się rok – zmienia się ustawa o VAT, co wpłynie na Twój biznes i przyniesie sukces – dowiedz się więcej. Komunikat wizualny intrygująco wspiera ten przekaz, a całość prowadzi płynnie do przycisku CTA. Efektem zmian był zdecydowany wzrost klikalności baneru w porównaniu do pierwszej wersji.

Strona internetowa musi być zrozumiała

Drugim przykładem pokazującym ważność komunikacji wizualnej jest redesign strony internetowej. Nieocenioną pomocą są tutaj nowoczesne narzędzia wskazujące błędy w komunikacji z obecnym czy potencjalnym klientem za pomocą własnej strony internetowej. W analizie wykorzystano bardzo efektywny model badania wizualnego dostarczany przez firmę Uxeria.

ReklamaReklama

Jednominutowe badanie przeprowadzane w całości zdalnie przez przeglądarkę internetową dało w ciągu godziny informację zwrotną dla projektanta strony internetowej oraz zaoszczędziło dodatkowej pracy związanej z samym przygotowaniem badania. Zadaniem postawionym przed grupą testerów było zorientowanie się w ciągu 15 sekund, dla kogo przeznaczona jest badana strona. Dodatkowo, w dalszych etapach badania osoby te oceniały stronę pod kątem przekazywanej treści oraz zrozumienia i przydatności poszczególnych jej elementów. Badanie pokazało, że strona wizualnie jest oceniana bardzo dobrze, natomiast część testerów miała problem z odczytaniem zawartego w niej przekazu.

ReklamaReklama

W ciągu jednej godziny dostaliśmy więc wartościową informację, która pozwoliła na wprowadzenie efektywnych zmian. Powyższe działania są tylko drobnym wycinkiem wskazującym na różnorodność spraw, na które należy zwracać uwagę w procesie dotarcia do odbiorcy. Zwycięzcą w walce o uwagę potencjalnego klienta będzie firma, która z większą dbałością będzie konstruowała swój przekaz w oparciu o komunikację wizualną.

Opinie testerów zwracają uwagę na elementy, które mogą wymagać poprawyOpinie testerów zwracają uwagę na elementy, które mogą wymagać poprawy

Autor tekstu jest specjalistą ds. marketingu w Comarch. Artykuł pochodzi z magazynu „Nowoczesne Zarządzanie”.

Mogą Cię również zainteresować