Wysokość mandatu ustala policjant

przez Piotr Hoffmann

Od zeszłego piątku policjant, który złapie kierowcę na przekroczeniu prędkości może mu wystawić mandat w dowolnej wysokości. Będzie on zależny wyłącznie od indywidualnej oceny policjanta.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Cała ta sytuacja jest efektem błędu prawników z kancelarii premiera i Centrum Legislacyjnego Rządu. Z powodu tej pomyłki możemy dostać 20 zł kary za jazdę z prędkością 200 km/h, jak i 500 zł za przekroczenie prędkości o 10 km/h. Zdaniem Krzysztofa Hajdasa z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji funkcjonariusze ruchu drogowego są profesjonalistami i wiedzą, jak właściwie ocenić każdą sytuację, przez co nie powinno być żadnych nadużyć z ich strony. Jednak dodaje, że tzw. taryfikator na razie nie obowiązuje. Zamieszanie spowodowane jest nowelizacją ustawy – Kodeks wykroczeń, która wprowadziła nowy artykuł 92a mówiący o karze za „przekroczenie dozwolonej prędkości”.

To pociągnęło za sobą konieczność zmian w dwóch rozporządzeniach, ponieważ odwoływały się one do artykułów z kodeksu wykroczeń, które już nie istniały. Jedno dotyczy naliczania punktów karnych i podpisuje je minister spraw wewnętrznych i administracji. Drugie, czyli taryfikator, podpisuje premier.

Dopiero na kilka dni przed wejściem w życie znowelizowanego kodeksu wykroczeń prawnicy resortu spraw wewnętrznych zorientowali się, że konieczna jest nowelizacja rozporządzeń. Ostatecznie udało im się ogłosić znowelizowane rozporządzenie dotyczące punktów karnych. Tymczasem prawnicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie zdołali przygotować nowego rozporządzenia mówiącego o taryfikowaniu przekroczeń prędkości.

Mogą Cię również zainteresować