Wyższy VAT dotknie najmniejsze firmy

przez Marek Wyrzychowski
784 odsłony

Najmniejsze, jednoosobowe firmy, a jest ich w Polsce blisko 2 miliony, dla których finanse są jednocześnie prywatnymi, odczują wzrost stawek VAT podwójnie – i jako konsumenci i jako przedsiębiorcy. Dla gospodarki to może oznaczać stagnację rynku.


Popularna jest też opinia, zwłaszcza propagowana przez polityków rządzących, że wyższy VAT w małym stopniu obciąży przedsiębiorstwa. Owszem, firmy będące płatnikami tego podatku będą musiały przeprogramować kasy fiskalne, ale przecież to jednorazowy koszt, w dodatku niewielki. Podobnie, jak koszt aktualizacji programów księgowych. Ale przecież VAT z założenia jest podatkiem neutralnym dla firm, bo przedsiębiorca może naliczony go, a później odliczyć – argumentują decydenci. Faktyczny ciężar podwyżek spadnie na ostatecznego nabywcę – konsumenta, który nie prowadzi działalności gospodarczej i który tym samym VAT nie odliczy. W końcu nie bez powodu VAT nazywany jest podatkiem od konsumpcji. O neutralności tego podatku ma świadczyć także fakt, że nie wpływa on na podatek dochodowy przedsiębiorcy.

Jednak, jeśli przedsiębiorca, który wykorzystuje w swojej działalności samochód, nie może odliczyć podatku VAT zawartego w cenie auta i paliwa tylko dlatego, że jest to samochód osobowy, a nie ciężarowy, to dla takiego przedsiębiorcy podatek od towarów i usług nie jest neutralny. Nie jest też taki z innego powodu. Firmy są zobowiązane płacić VAT natychmiast, tuż po wystawieniu faktury, niezależnie od tego, czy została ona już zapłacona, czy też nie. Urzędników nie interesuje, czy przedsiębiorca zachowa płynność finansową, czy wpadnie w tarapaty, które postawią pod znakiem zapytania byt jego firmy, a w konsekwencji rodziny. I co z tego, że zwrot VAT nie odbywa się tak samo szybko, jak jego wpłata, bo fiskus ma na to „tylko” 60 dni? Musimy pamiętać, że w wielu przypadkach VAT traci swój neutralny charakter, a odbija się to najbardziej na firmach najmniejszych. I jak wiemy, w branży DS/MLM właśnie takich funkcjonuje najwięcej.

Mogą Cię również zainteresować