Wzrost w sektorze DS/MLM w 2014 roku

przez Jolanta Flag

Sektor kolejny rok z rzędu wykazuje tendencję wzrostową. Sprzedaż netto całego sektora DS/MLM w 2014 roku wyniosła 2 886 500 000 PLN, co stanowi 4% wzrost w stosunku do roku 2013 roku. Liczba osób współpracujących z firmami DS/MLM wzrosła o 10 tys. osób do poziomu 910 tys.

Łączna liczba zamówień w branży wyniosła ok. 35 mln, z czego 92% zostało zrealizowanych w sprzedaży indywidualnej, a tylko 8% w sprzedaży grupowej podczas prezentacji organizowanych na życzenie i w domach konsumentów.

2014 rok to kolejny pomyślny rok dla branży sprzedaży bezpośredniej w tym marketingu sieciowego. Wzrost sprzedaży netto o 4% rozłożył się na 9 kategorii produktowych. Tegoroczne dane statystyczne rozszerzyły się o 3 nowe kategorie. Niezmiennie od kilku już lat prym w sprzedaży bezpośredniej i MLM wiodą kosmetyki (67%), choć ich sprzedaż z roku na rok sukcesywnie spada. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: suplementy diety (10%), AGD (8%), odzież i akcesoria (6%), usługi (5%). Chemia gospodarcza – jako nowa kategoria produktowa – w ubiegłym roku odnotowała jednoprocentowy udział w rynku. Spośród dziewięciu tegorocznych kategorii produktowych aż pięć odnotowało tendencję wzrostową.

W 2014 roku z przedsiębiorstwami DS/MLM współpracowało 910 tys. osób. To o 10 tys. sprzedawców więcej niż rok wcześniej. Wraz ze wzrostem rynku sprzedaży bezpośredniej i liczby sprzedawców rośnie zapotrzebowanie na usługi w sektorze.

– Dane statystyczne potwierdzają, że ożywienie gospodarcze widoczne jest w wielu sektorach polskiej gospodarki, w tym także w branży sprzedaży bezpośredniej. To bardzo pozytywny sygnał, że pomimo zawirowań politycznych wokół Polski i stagnacji w strefie euro, w minionym roku wzrósł optymizm Polaków, co przełożyło się na wzrost konsumpcji. Sprzedaż bezpośrednia jest z każdym rokiem coraz bardziej standaryzowana, a PSSB konsekwentnie walczy z nieuczciwymi firmami sektora. Dzięki temu firmy członkowskie stowarzyszenia zyskują coraz większe grono zarówno klientów, jak i zainteresowanych współpracą mikroprzedsiębiorców. Szczerze liczę, że bieżący rok będzie równie pomyślny dla naszej branży zarówno pod względem obrotów, jak i rosnącej liczby osób zainteresowanych współpracą z przedsiębiorstwami sektorapowiedział Mirosław Luboń, dyrektor generalny PSSB.

Aktualna lista firm zrzeszonych w PSSB

Członkowie wspierający: ACN Communications Polska Sp. z o.o., Amway Polska Sp. z o.o., Avon Cosmetics Polska Sp. z o.o., Betterware Poland Limited Sp. z o.o., DLF Sp. z o.o., Flavon Group Polska Sp. z o.o., Forever Living Products Poland Sp. z o.o., Herbalife Polska Sp. z o.o., Morinda Polska, Mary Kay Cosmetics Poland Sp. z o.o., NSA GmbH, Oriflame Poland Sp. z o.o., Partylite Sp. z o.o., Vorwerk Polska Sp. z o.o., LR Health and Beauty Sp. z o.o. Członkowie poza branżowi: Brian Tracy International, Exence SA, FranklinCovey Sp. z o.o., General Avdisors, InSee Sp. z o.o. Członkowie oczekujący: MonaVie, Zepter International Poland Sp. z o.o., Energetyczne Centrum S.A., TIENS Sp. z o.o., Arbonne International, JUST Polska Sp. z o.o., Nu Skin Enterprises Poland Sp. z o.o., Perfect Coll Sp. z o.o., Zinzino Sp. z o.o.

Mogą Cię również zainteresować