Zapach na życzenie

przez Katarzyna Wagner

Każdy z nas lubi miły zapach w domu lub miejscu pracy. Nie zawsze jednak pachnie tak, jakbyśmy chcieli. Wkrótce może się to zmienić – naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali program komputerowy umożliwiający emitowanie konkretnej dawki wybranego zapachu.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Urządzenie składa się z czterech szklanych pojemniczków podłączonych do komputera, w których znajdują się aromaty. Za pomocą specjalnej pompki dochodzi do nich powietrze, a specjalne oprogramowanie steruje elektrozaworami. Urządzenie nie tylko daje możliwość emitowania zapachu, ale też kontrolowania procesu jego wydzielania. Jest wyposażone w czujniki, które są w stanie ocenić ilość aromatu w powietrzu i w zależności od tego odpowiednio sterować procesem jego uwalniania.

W wersji prototypowej zostały zamontowane cztery aromaty. Cytrynowy na poprawę pamięci i koncentracji, zapach jaśminowy i drzewa różanego ma właściwości pobudzające, aromat lawendowy działa uspokajająco. Choć w prototypowej wersji urządzenia znalazły się tylko cztery zapachy, to ich listę można rozwijać w dowolny sposób. W zasadzie chodzi tylko o wlanie odpowiedniego aromatu do szklanego pojemniczka. Nie ma tu żadnych ograniczeń, można dopasować sobie zapach do konkretnych zamiłowań i potrzeb danej osoby.

Mogą Cię również zainteresować