Zaskakujące dane o konsumpcji

przez Piotr Hoffmann
442 odsłony

Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu br. o 21,9% w ujęciu miesięcznym oraz o 8,7% rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny. To spora zmiana w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W lutym sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym urosła o 0,1%.

W marcu najszybciej rosła sprzedaż w działach: farmaceutyki, kosmetyki, sprzętu ortopedycznego (22,4% w ujęciu rocznym) oraz paliwa stałe, ciekłe i gazowe (18,4%). Ponad 4% spadek odnotowano natomiast w dziale prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach.

Natomiast najwyższy, bo aż 50% wzrost sprzedaży w skali miesiąca odnotowali sprzedawcy mebli oraz sprzętu AGD. O ponad 30% większe przychody miały salony samochodowe. Dane są dużo lepsze od oczekiwań analityków. Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB przewidywało, że sprzedaż detaliczna wzrośnie w marcu o 4,1%. Ich prognozy wahały się od 2,5 do 5,8%.

Gorzej sytuacja wyglądała w budownictwie, w którym produkcja spadła o 10,8%. W tym sektorze problemy zaczęły się pod koniec ubiegłego roku w czasie srogiej zimy, jaka nas nawiedziła. GUS poinformował również o nieznacznym spadku bezrobocia, które wynosi obecnie 12,9%. W ubiegłym miesiącu było to 13%. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu marca wyniosła 2 miliony 76 tysięcy 700 osób i była niższa niż przed miesiącem o 24,8 tys. W ujęciu rocznym wzrosła ona o 317,9 tysięcy.

Mogą Cię również zainteresować