Zbliża się XVII Finał WOŚP

przez Marek Wyrzychowski
594 odsłony

18.12.2008:Zbliża się XVII Finał WOŚP 11 stycznia 2009 roku po raz XVII w całej Polsce i na całym świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tematem tegorocznego finału jest Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci..

Na temat onkologii dziecięcej mówi się bardzo dużo. Dzieci ze schorzeniami onkologicznymi w Polsce mają bardzo dobrą i fachową opiekę medyczną. Największą bolączką jest finansowanie leczenia, czyli zaopatrywanie chorych dzieci w bardzo drogie lekarstwa, jednak na co dzień tak rodzice, jak i chore dzieci, radzą sobie z tym problemem otrzymując wsparcie bardzo oddanego ich sprawom personelu medycznego.

Jest jednak pewien problem, który przewijał się we wszystkich rozmowach, a który dotyczy bardzo późnego zdiagnozowania dzieci z problemami onkologicznymi, co w sposób zdecydowany zmniejsza ich szanse na wyzdrowienie. Fundacji zwrócono uwagę , że wczesna diagnostyka jest elementem niezwykle istotnym, który w wielu przypadkach decyduje o życiu! Aby problem ten znacząco zmniejszyć, w całym kraju powinny zostać utworzone ośrodki wyposażone w ultranowoczesny sprzęt do wczesnej diagnostyki, a dostęp do tych ośrodków powinien być dla każdego dziecka bezproblemowy.

Fundacja rozpoczęła już konsultacje z grupą lekarzy-ekspertów, z którymi wstępnie ustaliła, jaki sprzęt będzie chciała kupić i do których dokładnie ośrodków w Polsce powinien on trafić. Ale to nie jedyny cel styczniowej zbiórki. XVII finał stanie się ogromną kampanią społeczną, która uświadomi rodzicom możliwości i konieczność wczesnej diagnostyki dzieci z chorobami onkologicznymi. Po raz drugi w historii WOŚP – o ile oczywiście pozwolą na to zebrane w czasie finału środki finansowe – fundacja wspomoże również wszystkie hospicja dziecięce w Polsce.

. Do tej pory zarejestrowało się ponad 493 sztaby.
. Przygotowano 120 000 ankiet dla wolontariuszy.
. Uruchomiono finałową stronę internetową http://www.wosp.org.pl/17final/

Redakcja Network Magazynu tym razem będzie kwestowała pod zamkiem w Ogrodzieńcu wspólnie z polskimi rycerzami templariuszami z Przeoratu im. Księcia Henryka Brodatego Najwyższego Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej.

(Marek Wyrzychowski)

Mogą Cię również zainteresować