Zmiany przy zakładaniu spółki

przez Maciej Badowski
405 odsłony

Szykują się rewolucyjne zmiany w nowym projekcie kodeksu spółek handlowych przygotowanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego przy ministrze sprawiedliwości. Ponadto powstaną trzy modele spółki z. o.o. zamiast jednego.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Kapitał zakładowy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością będzie instytucją w pełni dobrowolną. Kolejno, ustawowe minimum jego wysokości zostanie sprowadzone do symbolicznej opłaty w wysokości 1zł. Takie zmiany w kodeksie spółek handlowych przygotowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przy ministrze sprawiedliwości.

Autorzy projektu zwracają uwagę na to, że prawo amerykańskie od dłuższego czasu nie wymaga od spółek posiadania kapitału zakładowego. Zgodnie z projektem Komisji Kodyfikacyjnej przedsiębiorcy będą mogli wybrać jeden z trzech dostępnych modeli spółek z o.o. W pierwszym zakładana przez nich spółka będzie tak jak dotychczas posiadać kapitał zakładowy podzielony na udziały o określonej wartości nominalnej.

W drugim modelu spółka będzie posiadała udziały, jednak bez wartości nominalnej. Nie będą więc one stanowić ułamka kapitału zakładowego. W trzecim modelu spółka będzie mogła posiadać zarówno udziały o wartości nominalnej, jak i udziały pozbawione wartości nominalnej. Udziały beznominałowe będą mogły być obejmowane w zamian za wkłady pieniężne bądź niepieniężne. Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, zarząd będzie musiał badać okresowo zarówno bilansową sytuację spółki, jak i stopień jej wypłacalności. Ma to następować zasadniczo w odstępach kwartalnych.

Mogą Cię również zainteresować