Zwrot inwestycji w pracownika

przez Marek Wyrzychowski

Pracodawca inwestując w swojego pracownika ma nadzieję, że wydane pieniądze zwrócą mu się z nawiązką. Rzeczywiście, w Polsce tak jest. Na każdą wydaną w tym celu złotówkę przypada 1,71 zł zwrotu z inwestycji. To jeden z najlepszych wyników w Europie.


Większość właścicieli firm tradycyjnych zadaje sobie pytanie: „Czy opłaca się inwestować w pracownika?”. PriceWaterhouseCoopers przeprowadziło analizę z wykorzystaniem metody, która uwzględnia aż 400 wskaźników efektywności polityki personalnej i obliczyło, ile odzyskuje pracodawca z każdej złotówki, którą wyłożył na pracownika. W Polsce stopa zwrotu z inwestycji wynosi 1,71 zł. To gorszy wynik niż dwa lata temu – wtedy zwrot wynosił 2,39zł, ale i tak jesteśmy lepsi niż reszta Europy, gdzie stopa zwrotu wynosi 1,2 zł i lepsi niż USA (1,53 zł). Wyprzedza nas Rosja ze wskaźnikiem 2,22 zł. Co decyduje o sukcesie inwestycji?

Niestety, takich danych PricewaterHouseCoopers nie zdradza, ale Rosja, Polska i Bułgaria – kraje, które mają najwyższą stopę zwrotu, mają jednocześnie najmniejszy udział wynagrodzeń w przychodach. Artur Kaźmierczak, dyrektor zespołu ds. konsultigu HR w PWC mówi, że powodem tak wysokiej stopy zwrotu jest fakt, iż wynagrodzenia pochłaniają zaledwie co 10 złotówkę przychodu, a dla odmiany, na Zachodzie co piątą. Patrząc z punktu widzenia pracownika oznacza to, że jest po prostu tani – w efekcie jego pracodawca może płacić mu mniejszą część przychodu niż pracodawcy w krajach Europy Zachodniej.

Mogą Cię również zainteresować